3687 Ѕус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ѕус
Откривање
ОткривачАвгуст Копф
Откриено воХајделберг
Откриено7 октомври 1908
Ознаки
MPC ознака3687
A908 TC
Орбитални особености
Епоха 14 мај 2008
Апхел3,2673282
Перихел2,1915808
Занесување0,1970627
1647,0706437
61,09491
Наклон15,80560
225,05031
113,56917
Физички особености
0.0542
11,50

3687 Ѕус (A908 TC) — астероид од главниот појас откриен на 7 октомври 1908 г. Август Копф во Хајделберг. Со набљудувањата направени во 2002 г. во опсерваторијата Сантана во Калифорнија, утврден е вртежен период од 7,44 ± 0,01 часа. При секое свртување, сјајноста на 3687 Ѕус се движи од 0,25 ± 0,04 во величина.[1]

Афелот на астероидот е на оддалеченост од 3,268 AU од Сонцето, а перихелот на 2,191 AU. Ексцентрицитетот на орбитата изнесува 0,197 инклинацијата на орбитата во однос на еклиптичката рамнина изнесува околу 15,8 степени, а орбиталниот период на астероидот изнесува 1647 денови.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. R. D., Stephens (December 2002), „Photometry of 769 Tatjana, 818 Kapteyna, 1922 Zulu, and 3687 Dzus“, The Minor Planet Bulletin, 29: 72, Bibcode:2002MPBu...29...72S, Посетено на 2012-02-19.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]