27 август (родени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
1770  Георг Вилхелм Фридрих Хегел — германски филозоф.
1870  Амадо Нерво — мексикански писател.
1871  Теодор Драјзер — американски писател.
1890  Мен Реј — американски фотограф.
1909  Лестер Јанг — американски џез-музичар.
1917  Жозуе Монтело — бразилски писател.
1939  Никола Пилиќ — хрватски и југословенски тенисер.
1940  Сони Шарок — американски џез-музичар.
1941  Сезарија Евора — јужноафриканска пејачка.
1965  Горан Василијевиќ— српски фудбалер.
1965  Матјаж Дебелак — словенечки и југословенски скијачки скокач.
1981  Максвел (фудбалер)— бразилски фудбалер.
1990  Александар Зотов — руски фудбалер.