11 август (родени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
1814  Иван Мажураниќ — хрватски писател.
1858  Кристијан Ејкманхоландски доктор и Нобелов лауреат.
1883  Ернст Штадлер — германски поет.
1902  Норма Ширер — канадско-американска филмска глумица.
1926  Арон Клугбритански хемичар.
1928  Риза Идризи — учесник во НОВ.
1931  Фимчо Муратовски — македонски диригент.
1933  Божидар Тодоровски - Бодле — македонски поет.
1934  Данило Бата Стојковиќ — српски глумец.
1946  Милан Гутовиќ — српски глумец.
1947  Јоргос Караџаферис — грчки политичар.
1949  Ѓорѓи Спасов — македонски политичар.
1950  Стив Возњакинформатички пионер и основач на фирмата „Apple“ заедно со Стив Џобс.
1954  Џо Џексон — англиски музичар и композитор.
1957  Жарко Башески — македонски вајар.
1960  Томислав Ивковиќ — хрватски фудбалски голман и тренер.
1964  Сашо Пижевски - Пиже — македонски шоумен.
1967  Масимилијано Алегри — италијански фудбалер и тренер.
1971  Лидија Димковска — македонска поетеса.
1976  Иван Кордоба — колумбиски фудбалер.