16 август (родени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
1845  Габриел Липманфранцуски физичар, добитник на Нобеловата награда.
1860  Жил Лафоргфранцуски поет.
1867  Антонио Нобре — португалски писател.
1876  Иван Билибинруски илустратор на сказни и сценограф.
1913  Менахем Бегин — израелски политичар.
1920  Чарлс Буковскиамерикански поет и романсиер.
1929  Бил Еванс — американски џез-пијанист и композитор.
1946  Павао Павличиќ — хрватски писател.
1949  Скот Ештонамерикански рок-музичар, член на групата „Стуџис“ (The Stooges).
1958  Мадонаамерикански пејачка.
1965  Горан Баре — хрватски рок-музичар, член на групата „Мајке“ (Majke).
1968  Матеја Свет — словенечка и југословенска скијачка.
1973  Милан Рапаиќ — хрватски фудбалер.
1974  Кристина Егерсеги — унгарска пливачка.
1981  Влатко Митков — македонски ракометар.
1981  Роке Санта Крус — парагвајски фудбалер.
1982  Џолион Лескот — англиски фудбалер.
1982  Теодор Салпаров — бугарски одбојкар.
1989  Муса Сисоко — француски фудбалер.