2483 Гвиневера

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гвиневера
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено17 авугст 1928
Ознаки
ЦМП-ознака2483
Наречена по
Гвиневевра
1928 QB
Орбитални особености
Епоха 14 мај 2008
Афел5,0634464
Перихел2,8652514
Занесеност0,2772454
2883,0770505
301,69760
Наклон4,49898
252,16097
182,93750
Физички особености
Димензии44 км[1]
14,733 ч[1]
0,0433[1]
10,8[1]

2483 Гвиневера (1928 QB) — астероид од надворешниот астероиден појас со пречник од 44 км, откриен на 17 август 1928 г. од Макс Волф во Хајделберг.[1] Член е на астероидното семејството Хилда, кое е во 3:2 орбитална резонанса со Јупитер. Во 1998 г. со бројчената интеграција изработена од Далгрен, утврдено е дека има најголеми шанси да се судри со друг астероид.[2] Ризикот од 74% се јавува кога е релативно блиску до перхелијот и му се наближува на главниот астероиден појас.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 „JPL Small-Body Database Browser: 2483 Guinevere“. Jet Propulsion Laboratory.
  2. Dahlgren, M. (1998). „A study of Hilda asteroids. III. Collision velocities and collision frequencies of Hilda asteroids“. Astronomy and Astrophysics. 336: 1056–1064. Bibcode:1998A&A...336.1056D.
  • Dahlgren, M.; Lahulla, J.F.; Lagerkvist, C.-I.; Lagerros, J.; et al. (1998) Icarus 133, 247-285.