19 албум на Адел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„19“
Студиски албум од Адел
Издаден 28 јануари 2008
(видете историја на издавање)
Снимен 2006–2007
Жанр Поп, рок, соул, алтернативна музика
Траење 43:41
Издавачка куќа XL, Allido, Columbia (U.S. CD)
Продуцент Џим Абис, Марк Ронсон, Ег Вајт
Адел — Хронологија

19
(2008)
21
(2011)
Издадени песни од 19
 1. "Hometown Glory"
  Издадена: 22 октомври 2007
 2. "Chasing Pavements"
  Издадена: 14 јануари 2008
 3. "Cold Shoulder"
  Издадена: 21 април 2008
 4. "Make You Feel My Love"
  Издадена: 27 октомври 2008

19 е првиот студиски албум на англиската пејачка Адел, издаден на 28 јануари, 2008 година, една недела по физичкото издавање на водечкиот сингл „Chasing Pavements“. Уште во првата недела албумот се искачил на првото место на Британските Табели за Албуми.[1] Во албумот исто така се наоѓа преработката на песната на Боб Дилан, „Make You Feel My Love“ од неговиот албум од 1997, Time Out of Mind.

Позадина[уреди | уреди извор]

Адел ја снимила „Make You Feel My Love“ од Боб Дилан, по препорака на нејзиниот менаџер, Џонатан Дикинс, кој многу ја сакал песната.[2] Песната „Hometown Glory“ се нашла на британските и американскити телевизиски емисии Кожи, Вовед во Анатомија, Три Хил, Холијоукс, Таен Дневник на една повикувачка, а на песната танцувала Кати Шинк, евентуален победник и Џошуа Ален на емисијата Мислиш Дека Знаеш Да Танцуваш. Во јули 2008, Адел му кажала на Пит Луис од магазинот Blues & Soul, дека причината поради која го нарекла албумот 19 била со цел да ја одрази возраста која ја имала додека го пишувала албумот: „Јас само се сеќавам како станав жена во тоа време. [И] Мислам дека тоа дефинитивно е документирано во песните“.[3]

Тајванското издание на албумот било издадено на 5 март, 2008 година. Албумот покрај стандардниот список на песни содржи и три бонус песни: „That's It I Quit I'm Movin' On“ (Б-страна на „Chasing Pavements“), „Now and Then“ (Б-страна на „Cold Shoulder“) и „Painting Pictures“ (Б-страна на „Make You Feel My Love“).[4] Индонезиското специјално издание на албумот било издадено на 3 март, 2008. Освен стандардниот список на песни, албумот содржи и бонус видео за „Chasing Pavements“.[5]

Список на песни[уреди | уреди извор]

# Песна Текст Музика Продуцент Должина
1 „Daydreamer“ Адел Адкинс Адел Адкинс Џим Абис 3:41
2 „Best for Last“ Адел Адкинс Адел Адкинс Џим Абис 4:19
3 Chasing Pavements Адел Адкинс Ег Вајт Ег Вајт 3:31
4 Cold Shoulder Адел Адкинс Адел Адкинс Марк Ронсон 3:12
5 „Crazy for You“ Адел Адкинс Адел Адкинс Џим Абис 3:28
6 „Melt My Heart to Stone“ Адел Адкинс Ег Вајт, Адел Адкинс Ег Вајт 3:24
7 „First Love“ Адел Адкинс Адел Адкинс Џим Абис 3:10
8 „Right as Rain“ Адел Адкинс, Truth & Soul Productions Адел Адкинс, Truth & Soul Productions Џим Абис 3:17
9 Make You Feel My Love Боб Дилан Bob Dylan Џим Абис 3:32
10 My Same Адел Адкинс Адел Адкинс Џим Абис 3:16
11 „Tired“ Адел Адкинс Ег Вајт, Адел Адкинс Ег Вајт 4:19
12 Hometown Glory Адел Адкинс Адел Адкинс Џим Абис 4:31

Издолжено издание[уреди | уреди извор]

Диск 1
 1. „Daydreamer“
 2. „Best for Last“
 3. „Chasing Pavements“
 4. „Cold Shoulder“
 5. „Crazy for You“
 6. „Melt My Heart to Stone“
 7. „First Love“
 8. „Right as Rain“
 9. „Make You Feel My Love“
 10. „My Same“
 11. „Tired“
 12. „Hometown Glory“
Диск 2 - Acoustic Set Live from Hotel Café, Лос Анџелес
 1. „Chasing Pavements“
 2. „Melt My Heart to Stone“
 3. „That's It, I Quit, I'm Movin' On“ (преработка на песна од Сам Кук)
 4. „Crazy for You“
 5. „Right as Rain“
 6. „My Same“
 7. „Make You Feel My Love“
 8. „Daydreamer“
 9. „Hometown Glory“
 10. Many Shades of Black“ – Бонус Песна Изведена од Адел и The Raconteurs

Кредити[уреди | уреди извор]

 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
Allmusic 4/5 ѕвездички[6]
Digital Spy 3/5 ѕвездички[7]
Drowned in Sound (6/10)[8]
The Guardian 2/5 ѕвездички[9]
The Independent 3/5 ѕвездички[10]
NME (5/10)[11]
PopMatters (8/10)[12]
The Observer 5/5 ѕвездички[13]
Rolling Stone 3/5 ѕвездички[14]
The Sun 4.5/5 ѕвездички [15]
The Times 4/5 ѕвездички[16]
 • Adele Adkins – vocals, guitar, bass, celesta, piano
 • Jim Abbiss – glockenspiel, producer, mixing
 • Matt Allchin – guitar
 • Helen Atkinson – assistant engineer
 • Neil Cowley – piano, Hammond organ, Wurlitzer
 • Rosie Danvers – string arrangements
 • Tom Elmhirst – mixing
 • Simon Hayes – mixing assistant
 • Liam Howe – programming
 • Sam Koppelman – glockenspiel
 • Serge Krebs – assistant engineer, mixing assistant
 • Matt Lawrence – engineer
 • Phil Lee – art direction, design, photography
 • Archibald Alexander MacKenzie – assistant engineer, mixing assistant
 • Will Malone – string arrangements, string conductor, string writing
 • Perry Mason – strings
 • Dom Morley – engineer
 • Dan Parry – mixing assistant
 • Matt Paul – assistant
 • Jack Peñate – backing vocals
 • Fergus Peterkin – mixing assistant
 • Mark Ronson – producer
 • Louis "Kayel" Sharpe – drums
 • Jason Silver – keyboards
 • Michael Tighe – guitar
 • Eg White – arranger, producer, performer
 • Richard Wilkinson – engineer, mixing
 • Stuart Zender – bass
 • Clay Wells Holley - engineer

Табели и сертификации[уреди | уреди извор]

Позиција на табелите[уреди | уреди извор]

Табела (2008–11) Највисока
позиција
Австралија[17] 34
Австрија[18] 40
Белгија (Фландрија)[18] 9
Белгија (Валонија)[18] 38
Канада[19] 18
Данска[18] 14
Холандија[20] 1
Финска[21] 39
Франција[18] 33
Германија[22] 15
Германија (независна табела)[23] 6
Грција[24] 30
Ирска[25] 2
Јапонија[26] 36
Норвешка[18] 7
Шпанија 39
Шведска[18] 11
Швајцарија[18] 15
Обединето Кралство[27] 1
САД Билборд 200[26] 10

Табели на крај на годината[уреди | уреди извор]

Табела (2008) Место
Белгија (Фландрија)[28] 74
Франција[29] 166
Холандија[30] 12
Обединетото Кралство[31] 16
Табела (2009) Место
Холандија[32] 1
Обединетото Кралство[31] 158
Табела (2010) Место
Холандија[33] 77
Обединетото Кралство[31] 85

Сертификации и продажби[уреди | уреди извор]

Регион Доделувач Сертификација Продажби
Канада CRIA Злато[34] 40,000
Германија BVMI Злато[35] 100,000
Обединето Кралство BPI 4x Платинум[36] 1,197,000
САД RIAA Платинум[37] 1,015,000[38]

Историја на издавање[уреди | уреди извор]

Регион Датум Формат Куќа
Европа 25 јануари 2008 ЦД, дигитално спуштање XL Recordings
Австралија 26 јануари 2008
Обединетото Кралство 28 јануари 2008
САД 10 јуни 2008 Columbia Records


Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Adele's album debuts at chart top“, „BBC News“, 3 февруари 2008 (посет. 4 февруари 2008 г).
 2. „Interview with Jonathan Dickins“. HitQuarters. 14 јули 2008. http://www.hitquarters.com/index.php3?page=intrview/opar/intrview_Jonathan_Dickins_Interview.html. посет. 18 февруари 2011 г. 
 3. Adele interview by Pete Lewis, 'Blues & Soul' July 2008
 4. „アデル「19」 - 19 / Adele ベガーズ・ジャパン - Beggars Japan“. архивирано од изворникот на 22 јануари 2008 г.. http://web.archive.org/web/20080122031141/http://beggarsjapan.com/artists/Adele/WPCB-10049/index.html. посет. 26 јануари 2008 г. 
 5. „Adele - 19 (Taiwan Edition: Enhanced CD)“. архивирано од изворникот на 24 јануари 2008 г.. http://web.archive.org/web/20080124183952/http://www.hinote.com.tw/Tc/frameset.htm. посет. 1 февруари 2008 г. 
 6. „Allmusi review“. http://www.allmusic.com/album/r1291579. 
 7. „Digital Spy review“. http://www.digitalspy.co.uk/music/a88205/adele-19.html. 
 8. „Drowned in Sound review“. http://www.drownedinsound.com/release/view/12483. 
 9. „The Guardian review“. http://music.guardian.co.uk/pop/reviews/story/0,,2246287,00.html. 
 10. The Independent review“.
 11. „NME review“. http://www.nme.com/reviews/adele/9433. 
 12. „PopMatters review“. http://www.popmatters.com/pm/review/adele-19/. 
 13. „The Observer review“. http://observer.guardian.co.uk/omm/reviews/story/0,,2241784,00.html. 
 14. „Rolling Stone review“. http://www.rollingstone.com/reviews/album/21026996/review/21127461?utm_source=Rhapsody&utm_medium=CDreview. 
 15. „The Sun review“. http://www.thesun.co.uk/sol/homepage/showbiz/sftw/article698887.ece. 
 16. „The Timesreview“. http://entertainment.timesonline.co.uk/tol/arts_and_entertainment/music/cd_reviews/article3245803.ece. 
 17. „australian-charts.com - Adele - 19“. Hung Medien. 17 април 2011. http://australian-charts.com/showitem.asp?interpret=Adele&titel=19&cat=a. посет. 17 април 2011 г. 
 18. 18,0 18,1 18,2 18,3 18,4 18,5 18,6 18,7 Steffen Hung. „Adele - 19“. lescharts.com. http://www.lescharts.com/showitem.asp?interpret=Adele&titel=19&cat=a. посет. 20 февруари 2011 г. 
 19. http://www.billboard.com/#/album/adele/19/1104726
 20. Steffen Hung. „Adele - 19“. dutchcharts.nl. http://www.dutchcharts.nl/showitem.asp?interpret=Adele&titel=19&cat=a. посет. 20 февруари 2011 г. 
 21. „Adele - 19“. ifpi.fi. http://www.ifpi.fi/tilastot/virallinen-lista/artistit/adele/19. посет. 3 март 2011 г. 
 22. musicline.de / PhonoNet GmbH. „Die ganze Musik im Internet: Charts, News, Neuerscheinungen, Tickets, Genres, Genresuche, Genrelexikon, Künstler-Suche, Musik-Suche, Track-Suche, Ticket-Suche“. musicline.de. http://www.musicline.de/de/chartverfolgung_summary/title/Adele/19/longplay. посет. 20 февруари 2011 г. 
 23. „Adele: Erste Spitzenreiterin der Independent-Charts - media control“. Media-control.de. http://www.media-control.de/adele-erste-spitzenreiterin-der-independent-charts.html. посет. 20 февруари 2011 г. 
 24. Ελληνικό Chart
 25. „GFK Chart-Track“. Chart-track.co.uk. http://www.chart-track.co.uk/index.jsp?c=p/musicvideo/music/archive/index_test.jsp&ct=240002&arch=t&lyr=2008&year=2008&week=5. посет. 20 февруари 2011 г. 
 26. 26,0 26,1 „Adele - 19 - Music Charts“. Acharts.us. http://acharts.us/album/31855. посет. 20 февруари 2011 г. 
 27. „Adele - 19“. Chart Stats. архивирано од изворникот на 28 јули 2012 г.. http://archive.is/Vb88. посет. 20 февруари 2011 г. 
 28. „JAAROVERZICHTEN 2008“. Ultratop. http://www.ultratop.be/nl/annual.asp?year=2008&cat=a. посет. 29 јануари 2011 г. 
 29. „Classement Albums - année 2008“. Disque en France. http://www.disqueenfrance.com/fr/pag-259376-Classements-Annuels.html?year=&type=2. посет. 29 јануари 2011 г. 
 30. „JAAROVERZICHTEN - ALBUMS 2008“. MegaCharts. http://dutchcharts.nl/yearchart_2008.asp?cat=a. посет. 29 јануари 2011 г. 
 31. 31,0 31,1 31,2 „Year End 2009“. UKChartsPlus. http://www.ukchartsplus.co.uk/UKChartsPlusYE2009.pdf. посет. 29 јануари 2011 г. 
 32. „JAAROVERZICHTEN - ALBUMS 2009“. MegaCharts. http://dutchcharts.nl/jaaroverzichten.asp?year=2009&cat=a. посет. 29 јануари 2011 г. 
 33. „JAAROVERZICHTEN - ALBUMS 2010“. MegaCharts. http://dutchcharts.nl/jaaroverzichten.asp?year=2010&cat=a. посет. 29 јануари 2011 г. 
 34. „Canadian Recording Industry Association (CRIA): Gold & Platinum“. Cria.ca. http://www.cria.ca/cert_db_search.php. посет. 20 февруари 2011 г. 
 35. http://www.musikindustrie.de/gold_platin_datenbank/#topSearch
 36. http://www.bpi.co.uk/certifiedawards/Search.aspx
 37. „Gold & Platinum - February 19, 2011“. RIAA. http://www.riaa.com/goldandplatinumdata.php?table=SEARCH_RESULTS. посет. 20 февруари 2011 г. 
 38. Grein, Paul (16 март 2011). „Week Ending March 13, 2011: Not A Fiasco“. Chart Watch. http://new.music.yahoo.com/blogs/chart_watch/74341/week-ending-march-13-2011-not-a-fiasco/;_ylt=Avf9vntI5DWj07y9D8hU3D4PwiUv. посет. 20 март 2011 г. 
Претходник
Scouting for Girls од Scouting for Girls
Број-еден албум на Британската Табела за Албуми
3 февруари, 2008 – 9 февруари, 2008
Наследник
Sleep Through the Static од Џек Џонсон
Претходник
Wit Licht од Марко Борсато
Working on a Dream од Брус Спрингстин
Wit Licht - Live од Марко Борсато
April од Bløf
Број-еден албум на Холадска Табела за Албуми
10 јануари, 2009 - 31 јануари, 2009
14 февруари, 2009 - 21 февруари, 2009
4 април, 2009 - 11 април, 2009
25 април, 2009 – 16 мај, 2009
Наследник
Working on a Dream од Брус Спрингстин
Luister од Nick & Simon
April од Bløf
NW8 од Guus Meeuwis