Дискографија на Адел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дискографија на Адел
Адел изведува во 2009
Адел изведува во 2009
Изданија
Студиски албуми 2
EP-а 1
Синглови 7
Видео спотови 11
Наводи и белешки

Дискографијата на Адел, британска пејачка-текстописец, се состои од два студиски албуми, еден EP и шест синглови. Адел постигнала комерцијален успех во Обединетото Кралство кога нејзиниот прв албум, 19, се искачил на првото место на британската табела за албуми, а нејзиниот сингл, „Chasing Pavements“, се искачил на второто место на британската табела за синглови.[1] Другите издадени синглови се „Hometown Glory“, „Cold Shoulder“ и „Make You Feel My Love“. Нејзиниот втор студиски албум, 21, бил издаден во јануари 2011 и веднаш добил платинска сертификација од Британската Фонографска Индустрија бидејќи се искачил на првото место.[1][2] Првиот сингл на албумот, „Rolling in the Deep“, се искачил на второто место во Обединетото Кралство.[1] Вториот сингл, „Someone Like You“, бил издаден во февруари 2011 година и се искачил на првото место во Обединетото Кралство и Ирска. „Set Fire to the Rain“ бил издаден како втор сингл од албумот во останатиот дел од Европа и се искачил на првото место во Холандија.

Албуми[уреди | уреди извор]

Студиски албуми[уреди | уреди извор]

Список на албуми, со позициите на танелите, продажбите и сертификациите
Наслов Детали Највисока позиција Продажби Сертификации
ОК
[1]
АВС
[3]
КАН
[4]
ГЕР
[5]
ИРС
[6]
ХОЛ
[7]
НЗ
[8]
НОР
[9]
ШВА
[10]
САД
[11]
19 1 27 18 15 2 1 7 15 10
21
 • Издаден: 19 јануари 2011
 • Куќа: XL (#XLCD520)
 • Формати: ЦД, дигитално спуштање
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
„—“ покажува дека албумот не се искачил

EP албуми[уреди | уреди извор]

Наслов Детали САД
[11]
iTunes Live from SoHo
 • Издаден: 3 февруари 2009[25]
 • Куќа: XL
 • Формати: дигитално спуштање
105

Синглови[уреди | уреди извор]

Список на синглови со нивните позиции на табелите, сертификации, покажани се и имињата на албумот и годината
Сингл Година Највисока позиција Сертификации Албум
ОК
[1][26]
АВС
[3]
КАН
[27]
ГЕР
[28]
ИРС
[6]
ХОЛ
[29]
НЗ
[8]
НОР
[9]
ШВА
[10]
САД
[30]
Hometown Glory 2007 19 25 19
Chasing Pavements 2008 2 21 46 7 9 1 21
 • ОК: Сребро[2]
 • КАН: Злато[15]
 • САД: Злато[17]
Cold Shoulder 18 28
Make You Feel My Love 4 5 3
 • ОК: Злато[2]
Rolling in the Deep 2010 2 7 1 1 2 1 3 8 1 1
 • ОК: Злато[2]
 • КАН: Платина[15]
 • ГЕР: Платина[16]
 • НЗ: Платина[31]
 • САД: 2×Платина[17]
21
Someone Like You 2011 1 32 35 1 10 16 13 65
 • ОК: Платина[2]
Set Fire to the Rain 44 60 20 11 1 38 88
„—“ покажува дека песната не се искачила

Како дополнителен артист[уреди | уреди извор]

Сингл Година ОК
[32]
Албум
„Water & a Flame“ [33]
(Даниел Мериведер и Адел)
2009 180 Love & War

Други искачени песни[уреди | уреди извор]

Песна Година Највисока позиција Албум
ОК
[1][34]
АВС
[35]
КАН
[36]
ГЕР
[28]
САД
[37]
„Daydreamer“ 2008 171 19
My Same 2010 61
Turning Tables 2011 62 81 60 63 21
„—“ покажува дека песната не се искачила

Музички видеа[уреди | уреди извор]

Спот Година Режисер
Chasing Pavements 2008 Метју Кулен
Cold Shoulder 2008 Фил Грифин
Make You Feel My Love 2008 Мет Киркби
Hometown Glory 2009 Rocky Schenk
Rolling in the Deep 2010 Сем Браун
Someone like You 2011 Џејк Нава
Hello 2015 Хавиер Долан
Send My Love (To Your New Lover) 2016 Patrick Daughters
Easy on Me 2021 Хавиер Долан
Oh My God 2022 Сем Браун
I Drink Wine 2022 Џо Талбот

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 „UK Charts > Adele“. Official Charts Company. Посетено на 2011-01-25.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 „BPI Certified Awards“. British Phonographic Industry. Архивирано од изворникот на 2017-10-06. Посетено на 2011-04-02.
 3. 3,0 3,1 „Australian Charts > Adele“. australian-charts.com Hung Medien. Посетено на 2011-04-17.
 4. „Adele > Album & Song Chart History > Canadian Albums“. Билборд (магазин). Посетено на 2011-03-05. Text "Билборд]] Nielsen Business Media" ignored (help)
 5. „Chartverfolgung / Adele / Longplay“ (германски). musicline.de PhonoNet. Посетено на 2010-08-31.
 6. 6,0 6,1 „Irish Charts > Adele“. irish-charts.com Hung Medien. Посетено на 2010-08-31.
 7. „Dutch Album Charts > Adele“ (холандски). dutchcharts.nl Hung Medien. Посетено на 2010-08-31.
 8. 8,0 8,1 „New Zealand Charts > Adele“. charts.org.nz Hung Medien. Архивирано од изворникот на 2015-08-28. Посетено на 2011-03-16.
 9. 9,0 9,1 „Norwegian Charts > Adele“. norwegiancharts.com Hung Medien. Посетено на 2010-08-31.
 10. 10,0 10,1 „Swiss Charts > Adele“ (германски). hitparade.ch Hung Medien. Посетено на 2011-02-10.
 11. 11,0 11,1 „Adele > Album & Song Chart History > Billboard 200“. Billboard Nielsen Business Media. Посетено на 2010-08-31. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 12. Jones, Alan (2011-04-03). „Adele claims album record but loses to Lopez in singles“. Music Week United Business Media. Посетено на 2011-04-04.
 13. Jones, Alan (2011-04-15). „Adele back on top in the US, while Asking Alexandria make top ten“. Music Week United Business Media. Посетено на 2011-04-18.
 14. Wade, Ian (2011-01-17). „Adele 21 Review“. BBC Music. Посетено на 2011-02-25.
 15. 15,0 15,1 15,2 15,3 „CRIA Gold & Platinum“. Canadian Recording Industry Association. Архивирано од изворникот на 2016-01-11. Посетено на 2011-03-14.
 16. 16,0 16,1 16,2 „База на податоци за златни и платински албуми“. Сојузна музичка индустрија. Посетено на 2011-02-01. (германски)
 17. 17,0 17,1 17,2 17,3 „RIAA Gold & Platinum“. Recording Industry Association of America. Посетено на 2011-05-18.
 18. Jones, Alan (2011-04-25). „Adele return to top spot in album chart“. Music Week United Business Media. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2011-04-25.
 19. Williams, John (2011-05-11). „J.Lo, Beasties flop on charts“. JAM! Canoe. Canadian Online Explorer. QMI Agency. Посетено на 2011-05-11.
 20. „LMFAO laughing all the way to the top“. GfK Chart-Track. 2011-04-21. Архивирано од изворникот на 2012-06-16. Посетено на 2011-04-24.
 21. Caulfield, Keith (2011-05-18). „Lonely Island Sets Sail at No. 3 on Billboard 200, Adele Still No. 1“. Billboard. Prometheus Global Media. Посетено на 2011-05-18.
 22. „LMFAO & Adele party on“. Official Charts Company. Посетено на 2011-05-08.
 23. „ARIA Top 50 Album Chart > 04/04/2011“. Australian Recording Industry Association. Посетено на 2011-04-03.
 24. „Latest Gold / Platinum Albums“. Radioscope Recording Industry Association of New Zealand. Архивирано од изворникот 2008-10-14. Посетено на 2011-04-19.
 25. „iTunes Preview > iTunes Live from SoHo“. iTunes. Посетено на 2010-08-31.
 26. „The Official UK Singles Chart for the week ending 5 February 2011“. ChartsPlus. Milton Keynes: IQ Ware Ltd (493): 3. |access-date= бара |url= (help)
 27. „Adele > Album & Song Chart History Canadian Hot 100“. Билборд (магазин). Посетено на 2011-03-07. Text "Билборд]] Nielsen Business Media" ignored (help)
 28. 28,0 28,1 „Chartverfolgung / Adele / Single“ (германски). musicline.de PhonoNet. Посетено на 2010-08-31.
 29. „Dutch Top 40 > Adele“ (холандски). Stichting Nederlandse Top 40. Посетено на 2011-01-25.
 30. „Adele > Album & Song Chart History > Billboard Hot 100“. Билборд (магазин). Посетено на 2010-08-31. Text "Билборд]] Nielsen Business Media" ignored (help)
 31. „Radioscope > Latest Gold/Platinum Singles“. Radioscope Recording Industry Association of New Zealand. Архивирано од изворникот 2008-10-14. Посетено на 2011-04-26.
 32. „The Official UK Singles Chart for the week ending 14 November 2009“. ChartsPlus. Milton Keynes: IQ Ware Ltd (429): 3. |access-date= бара |url= (help)
 33. „iTunes Preview > Water and a Flame (featuring Adele) > Single“. iTunes. Посетено на 2011-03-21.
 34. „The Official UK Singles Chart for the week ending 9 February 2008“. ChartsPlus. Milton Keynes: IQ Ware Ltd (337): 3. |access-date= бара |url= (help)
 35. „Chartifacts - Week Commencing: 16th May 2011“. Australian Recording Industry Association. 2011-05-16. Архивирано од изворникот 2011-05-17. Посетено на 2011-05-16.
 36. „Canadian Hot 100: Week of May 07, 2011 (Biggest Jump)“. Billboard. Prometheus Global Media. Посетено на 28 April 2011.
 37. Trust, Gary (27 April 2011). „Katy Perry's 'E.T.' Returns To No. 1 On Hot 100“. Billboard. New York: Prometheus Global Media. Посетено на 27 April 2011.