Прејди на содржината

Set Fire to the Rain

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Set Fire to the Rain“
Сингл од Адел
од албумот 21
Издаден 25 јануари 2011 (2011-01-25)
Формат ЦД сингл, музичко спуштање
Жанр Соул, блуз, поп
Должина 4:02
Издавачка куќа XL
Композитор Адел, Фрејзер Т. Смит
Продуцент Фрејзер Т. Смит
Хронологија на синглови на Адел
Someone Like You
(2011)
Set Fire to the Rain
(2011)
Turning Tables
(2011)

Set Fire to the Rain“ е песна од англиската соул пејачка текстописец Адел од нејзиниот втор студиски албум 21. Била издадена кон средината на февруарикако втор сингл во Холандија каде се искачила на првото место. Песната ќе биде издадена и како трет сингл ширум Европа како трет сингл од албумот. Во Германија, „Set Fire to the Rain“ се искачила на второто место по шест недели поминати на други места на табелата што ја направило највисоко искачената песна која не е издадена како сингл уште откако песната „Push Forward“ од Лена Мајер Ландрут која се искачила на 20 место 15 март, 2011.[1][2]

Список на песни

[уреди | уреди извор]
Албум верзија
Бр. НасловТекстописциПродуцент(ѕ) Траење
1. „Set Fire to the Rain“  Адел, Фрејзер Т. СмитФрејзер Т. Смит 4:02
Табела (2011) Највисока
позиција
Австрија (Ö3 Austria Top 75)[3] 24
Белгија (Ultratop 50 Фландрија)[4] 2
Белгија (Ultratop 40 Валонија)[5] 20
Данска (Tracklisten)[6] 32
Франција (SNEP)[7] 81
Германија (Media Control AG)[8] 20
Ирска (IRMA)[9] 11
Италија (FIMI) 5
Холандија (Холандски Топ 40)[10] 1
Словачка (IFPI)[11] 48
Швајцарија (Media Control AG)[12] 38
Британски Синглови (The Official Charts Company)[13] 44
САД Билборд Хот 100[14] 88
 1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2011-05-17. Посетено на 2011-05-20.
 2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2011-05-20.
 3. "Adele – Set Fire to the Rain Austriancharts.at" (in German). Ö3 Austria Top 40. Hung Medien.
 4. "Ultratop.be – Adele – Set Fire to the Rain" (на холандски). Ultratop 50. Ultratop & Hung Medien / hitparade.ch. Retrieved 29 April 2011.
 5. "Ultratop.be – Adele – Set Fire to the Rain" (на француски). Ultratop 40. Ultratop & Hung Medien / hitparade.ch. Retrieved 29 April 2011.
 6. "Danishcharts.com – Adele – Set Fire to the Rain". Tracklisten. Hung Medien.
 7. "Lescharts.com – Adele – Set Fire to the Rain" (на француски). Les classement single. Hung Medien.
 8. Musikwoche
 9. "Chart Track". Irish Singles Chart. GfK. Retrieved 29 April 2011.
 10. "Nederlandse Top 40 – Adele search results" (in Dutch) Dutch Top 40. Stichting Nederlandse Top 40.
 11. "SNS IFPI" (in Slovak). Hitparáda – Radio Top100 Oficiálna. IFPI Czech Republic. Note: insert 201118 into search. Retrieved 11 May 2011.
 12. "Adele – Set Fire to the Rain swisscharts.com". Swiss Singles Chart. Hung Medien.
 13. "Archive Chart" UK Singles Chart. The Official Charts Company. Retrieved 2011-05-08.
 14. "Adele Album & Song Chart History" Billboard Хот 100 for Adele. Prometheus Global Media.