Прејди на содржината

Rolling in the Deep

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Rolling in the Deep“
Сингл од Адел
од албумот 21
Страна Б „If It Hadn't Been for Love“
Издаден 29 ноември 2010 (2010-11-29)
Формат ЦД сингл, музичко спуштање
Снимен Eastcote Studios, Лондон
Жанр Соул, блуз, рок
Должина 3:48
Издавачка куќа XL
Композитор Адел, Паул Епворт
Продуцент Паул Епворт
Хронологија на синглови на Адел
Make You Feel My Love
(2008)
Rolling in the Deep
(2011)
Someone Like You
(2011)

Rolling in the Deep“ е песна на англиската пејачка-текстописец Адел од нејзиниот втор студиски албум, 21. Песната е напишана од Адел и Паул Епворт, а продуцирана од Епворт и била опишана од Адел како „темен блуз-госпел диско тон“.[1] Била издадена како водечки сингл на 29 ноември 2010 во Холандија. „Rolling in the Deep“ станал првиот број-еден сингл на Адел и топ пет сингл во неколку земји.

Песната била добро прифатена од музичките критичари. Се искачила на првото место во Белгија, Канада, Германија, Италија, Холандија и Швајцарија и станала топ 10 хит во Австрија, Данска, Ирска, Нов Зеланд и Норвешка. Песната се искачила на второто место во Обединетото Кралство станувајќи трет топ десет сингл на Адел таму.

Список на песни

[уреди | уреди извор]
 • Дигитално спуштање[2]
 1. „Rolling in the Deep“ – 3:48
 • Дигитален EP[3]
 1. „Rolling in the Deep“ – 3:48
 2. „Rolling in the Deep (Џејми xx Шафл)“ – 4:17
 3. „Rolling in the Deep (Акапела)“ – 3:56
 • ЦД сингл[4]
 1. „Rolling in the Deep“
 2. „If It Hadn't Been for Love“ (Мајкл Хендерсон, Кристофер Стаплтон)

Личности

[уреди | уреди извор]

Извор:[5]

Табели и сертификации

[уреди | уреди извор]

Табела (2010–11) Највисока
позиција
Австралија (ARIA)[6] 7
Австрија (Ö3 Austria Top 75)[7] 3
Белгија (Ultratop 50 Фландрија)[8] 1
Белгија (Ultratop 40 Валонија)[9] 1
Канада (Канадски Хот 100)[10] 2
Чешка (IFPI)[11] 38
Данска (Tracklisten)[12] 3
Финска (Suomen virallinen lista)[13] 6
Франција (SNEP)[14] 3
Германија (Media Control AG)[15] 1
Грција (Топ 100 Ерплеј)[16] 2
Унгарија (Rádiós Top 40)[17] 5
Ирска (IRMA)[18] 2
Италија (FIMI)[19] 1
Холандија (Холандски Топ 40)[20] 1
Нов Зеланд (RIANZ)[21] 3
Норвешка (VG-lista)[22] 8
Шкотска (The Official Charts Company)[23] 2
Словачка (IFPI)[24] 10
Шпанија (PROMUSICAE)[25] 37
Шведска (Sverigetopplistan)[26] 14
Швајцарија (Media Control AG)[27] 1
Британски Синглови (The Official Charts Company)[28] 2
САД Билборд Хот 100[29] 1
САД Возрасни Поп Песни (Billboard)[30] 1
САД Возрасни Контемпорери (Билборд)[31] 13
САД Алтернативни Песни (Билборд)[31] 21
САД Хот Денс Клуб Песни (Билборд)[31] 14
САД Поп Песни (Билборд)[31] 6
САД Рок Песни (Билборд)[31] 15

Табели кон крајот на годината

[уреди | уреди извор]
Табела (2010) Позиција
Холандска Табела за Синглови[32] 36

Сертификации

[уреди | уреди извор]
Држава Сертификација
Белгија Злато[33]
Канада Платина[34]
Данска Злато[35]
Германија Платина[36]
Италија Платина[37]
НовЗеланд Платина[38]
Обединето Кралство Злато[39]
САД Платина[40]

Историја на издавање

[уреди | уреди извор]
Регион Датум Куќа Формат
Холандија[2] 29 ноември 2010 XL Recordings Музичко спуштање
САД[41] 30 ноември 2010 Columbia Records
Германија 14 јануари 2011[42] XL Recordings ЦД сингл
Австралија 16 јануари 2011[1] Дигитален EP
Обединето Кралство
Обединето Кралство 17 јануари 2011[4] ЦД сингл
 1. 1,0 1,1 „ADELE: ADELE NEW SINGLE "ROLLING IN THE DEEP" NEW ALBUM "21". Adele.tv. 1 November 2010. Архивирано од изворникот на 2010-11-15. Посетено на 9 December 2010.
 2. 2,0 2,1 „Rolling In the Deep - Single van ADELE - Download Rolling In the Deep - Single op iTunes“ (холандски). iTunes Store. Посетено на 9 December 2010.
 3. Rolling in the Deep - EP by Adele - Download Rolling in the Deep - EP on iTunes. iTunes Store. Посетено на 20 January 2011.
 4. 4,0 4,1 „Rolling in the Deep: Adele: Amazon.co.uk: Music“. Amazon.co.uk. Посетено на 16 December 2010.
 5. Release notes for "Rolling in the Deep" by Adele (liner notes). XL Recordings.
 6. „Top 50 Singles Chart - 25/4/2011“. Australian Recording Industry Association. 25 April 2011. Посетено на 24 April 2011.
 7. "Adele – Rolling In The Deep Austriancharts.at" (in German). Ö3 Austria Top 40. Hung Medien.
 8. "Ultratop.be – Adele – Rolling In The Deep" (на холандски). Ultratop 50. Ultratop & Hung Medien / hitparade.ch.
 9. "Ultratop.be – Adele – Rolling In The Deep" (на француски). Ultratop 40. Ultratop & Hung Medien / hitparade.ch.
 10. "Adele Album & Song Chart History" Canadian Hot 100 for Adele. Prometheus Global Media.
 11. "ČNS IFPI" (на чешки). Hitparáda – Radio Top100 Oficiální. IFPI Czech Republic. Note: insert 201118 into search. Retrieved 11 May 2011.
 12. "Danishcharts.com – Adele – Rolling In The Deep". Tracklisten. Hung Medien.
 13. "Finnishcharts.com – Adele – Rolling In The Deep". Suomen virallinen lista. Hung Medien.
 14. "Lescharts.com – Adele – Rolling In The Deep" (на француски). Les classement single. Hung Medien.
 15. "Die ganze Musik im Internet: Charts, News, Neuerscheinungen, Tickets, Genres, Genresuche, Genrelexikon, Künstler-Suche, Musik-Suche, Track-Suche, Ticket-Suche - musicline.de" (на германски). Media Control Charts. PhonoNet GmbH.
 16. „Top 100 Airplay Chart“. IFPI Greece. 27 March 2011. Архивирано од 20-27/3: изворникот Проверете ја вредноста |url= (help) на 2012-08-10. Посетено на 2011-05-19. Text "accessdate-2011-03-30" ignored (help)
 17. "Archívum – Slágerlisták – MAHASZ – Magyar Hanglemezkiadók Szövetsége" (на унгарски). Rádiós Top 40 játszási lista. Magyar Hanglemezkiadók Szövetsége.
 18. "Chart Track". Irish Singles Chart. GfK.
 19. "Italiancharts.com – Adele – Rolling In The Deep". Top Digital Download. Hung Medien.
 20. "Nederlandse Top 40 – Adele search results" (in Dutch) Dutch Top 40. Stichting Nederlandse Top 40.
 21. "Charts.org.nz – Adele – Rolling In The Deep". Top 40 Singles. Hung Medien.
 22. "Norwegiancharts.com – Adele – Rolling In The Deep". VG-lista. Hung Medien.
 23. "Archive Chart". Scottish Singles Top 40. The Official Charts Company.
 24. "SNS IFPI" (in Slovak). Hitparáda – Radio Top100 Oficiálna. IFPI Czech Republic. Note: insert 201110 into search. Retrieved 16 March 2011.
 25. "Spanishcharts.com – Adele – Rolling In The Deep" Canciones Top 50. Hung Medien.
 26. "Swedishcharts.com – Adele – Rolling in the Deep". Singles Top 60. Hung Medien. Retrieved 6 March 2011.
 27. "Adele – Rolling In The Deep swisscharts.com". Swiss Singles Chart. Hung Medien.
 28. "Archive Chart" UK Singles Chart. The Official Charts Company.
 29. "Adele Album & Song Chart History" Billboard Хот 100 for Adele. Prometheus Global Media.
 30. "Adele Album & Song Chart History" Billboard Adult Pop Songs for Adele. Prometheus Global Media.
 31. 31,0 31,1 31,2 31,3 31,4 „Rolling in the Deep - Adele“. Billboard. Архивирано од изворникот на 2011-04-07. Посетено на 2011-04-07. Text "Billboard.com" ignored (help); Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 32. „dutchcharts.nl - Dutch charts portal“. dutchcharts.nl (холандски). Hung Medien / hitparade.ch. Посетено на 2011-01-03.
 33. http://www.ultratop.be/fr/certifications.asp?year=2011
 34. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2011-09-30. Посетено на 2011-05-19.
 35. „Track Top-40“. International Federation of the Phonographic Industry (дански). Hitlisten.NU. 18 March 2011. Посетено на 26 March 2011.
 36. „База на податоци за златни и платински албуми“. Сојузна музичка индустрија. Посетено на 2011-04-20. (германски)
 37. „CERTIFICAZIONI DOWNLOAD FIMI“ (PDF) (италијански). Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-07-15. Посетено на 18 March 2011.
 38. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2008-10-18. Посетено на 2008-10-18.
 39. „Certified Awards Search“. BPI. Архивирано од изворникот на 2017-10-06. Посетено на 20 March 2011.
 40. „RIAA – Gold & Platinum“. Recording Industry Association of America. Посетено на 2011-04-06.[мртва врска]
 41. „Amazon.com: Rolling In The Deep: Adele: MP3 Downloads“. Amazon.com.
 42. Rolling in the Deep: Adele: Amazon.de: Musik

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]