Someone Like You (песна на Адел)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Someone Like You“
Adele - Someone Like You.jpg
Сингл од Адел
од албумот 21
Издаден 24 јануари
Формат ЦД сингл, музичко спуштање
Снимен Eastcote Studios, Лондон
Жанр Соул, блуз, поп
Должина 4:45
Издавачка куќа XL
Композитор Адел, Дан Вилсон
Продуцент Дан Вилсон
Хронологија на синглови на Адел
Rolling in the Deep
(2010)
Someone Like You
(2011)
Set Fire to the Rain
(2011)
„Алтернативен омот“
Adele Someone Like You.jpg
Омотот користен за настапот на Британските музички награди за „Someone Like You“ ексклузивно на iTunes.
Сингл од Адел

Someone Like You“ е песна оданглиската пејачка-текстописец Адел од нејзиниот втор студиски албум 21 и е напишана и продуцирана од Адел и Дан Вилсон. Песната добила универзално Песната има добиено признание од страна на универзалните музички критичари, по добро примената изведба на песната на Бритнските музички награди од 2011, што ја направи број еден песна во Велика Британија,[1] и најдолго задржаниот број-еден сингл во Велика Британија во последната деценија досега. Исто така стана најдолго задржаниот сингл во Ирска каде поминал шест недели на првото место. Бил издаден како вториот сингл од 21 на 24 јануари, 2011.[2][3][4][5]

Композиција[уреди | уреди извор]

Песната е пијано балада и според текстот зборува за завршена врска. Адел рекла, „Кога јас ја пишував се чувствував доста мизерно и осамено, што мислам дека е контрадикција со 'Rolling in the Deep'.“[6] Песната е исполента со силна вокална изведба и врвни поени.[7][8] Исто така „Someone Like You“ била споредена со синглот „Hometown Glory“ од албумот 19.[7]

Список на песни[уреди | уреди извор]

Албум верзија[2][3][4][5]
Бр. Наслов Текстописци Продуцент(и) Траење
1. „Someone Like You“   Адел Адкинс, Дан Вилсон Дан Вилсон, Адел Адкинс 4:45
iTunes Store спуштање
Бр. Наслов Траење
1. „Someone Like You: Live from the BRITs“   5:10
Amazon MP3 спуштање
Бр. Наслов Траење
1. „Someone Like You (изведувана во живо во нејзиниот дом)“   5:22

Табели и сертификации[уреди | уреди извор]

Табели[уреди | уреди извор]

Табела (2011) Највисока
позиција
Австралија (ARIA)[9] 32
Белгија (Ultratop 50 Фландрија)[10] 33
Франција (SNEP)[11] 91
Ирска (IRMA)[12] 1
Јапонија (Јапонски Хот 100)[13] 55
Холандија (Холандски Топ 40)[14] 10
Нов Зеланд (RIANZ)[15] 16
Норвешка (VG-lista)[16] 13
Шкотска (The Official Charts Company)[17] 1
Словачка (IFPI)[18] 12
Британски Синглови (The Official Charts Company)[19] 1
САД Билборд Хот 100[20] 65

Сертификации[уреди | уреди извор]

Држава Сертификација
Обединето Кралство Платинум[21]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Adele's 'Someone Like You' Tops UK Singles Chart MTV Retrieved 21 February 2011
 2. 2,0 2,1 Amazon UK (24 јануари 2011). „Someone Like You: Adele: Amazon.co.uk: MP3 Downloads“. Amazon. http://www.amazon.co.uk/Someone-Like-You/dp/B004QDPA4I/. посет. 18 март 2011 г. 
 3. 3,0 3,1 HMV Digital (24 јануари 2011). „hmvdigital UK - Someone Like You by Adele“. HMV. http://www.hmvdigital.com/artist/adele/someone-like-you. посет. 18 март 2011 г. 
 4. 4,0 4,1 TuneTribe (24 јануари 2011). „Adele“. TuneTribe. http://www.tunetribe.com/product/adele-someone-like-you?id=5055027&ref=_irf_arp. посет. 18 март 2011 г. 
 5. 5,0 5,1 Tesco Entertainment (24 јануари 2011). „Adele - Someone Like You - Free Delivery - Tesco Entertainment“. Tesco. http://www.tescoentertainment.com/store/mp3/adele--someone-like-you/2%3a50953273/. посет. 18 март 2011 г. 
 6. „Adele: 'Someone Like You' sums up my album“. Digital Spy. 28 јануари 2011. http://www.digitalspy.co.uk/music/news/a300781/adele-someone-like-you-sums-up-my-album.html. посет. 28 февруари 2011 г. 
 7. 7,0 7,1 „Adele '21' - Track By Track Review | Adele | News | MTV UK“. Mtv.co.uk. 21 јануари 2011. http://www.mtv.co.uk/artists/adele/news/254508-adele-21-track-by-track-review. посет. 20 февруари 2011 г. 
 8. 26 January 2011 (26 јануари 2011). „Adele - 21 | Album Review“. SoulCulture. http://www.soulculture.co.uk/reviews/adele-21-album-review/. посет. 20 февруари 2011 г. 
 9. „ARIA Top 50 Singles Chart: 18/04/2011“. Australian Recording Industry Association. 18 април 2011. http://www.ariacharts.com.au/pages/charts_display_singles.asp?chart=1U50. посет. 17 април 2011 г. 
 10. "Ultratop.be – Adele – Someone like You" (на холандски). Ultratop 50. Ultratop & Hung Medien / hitparade.ch. Retrieved 15 April 2011.
 11. "Lescharts.com – Adele – Someone Like You" (на француски). Les classement single. Hung Medien.
 12. "Chart Track". Irish Singles Chart. GfK.
 13. „Japan Hot 100: Week of April 16, 2011“. Billboard. Prometheus Global Media. http://www.billboard.com/#/charts/japan-hot-100?chartDate=2011-04-16&order=gainer. посет. 14 април 2011 г. 
 14. "Nederlandse Top 40 – Adele search results" (in Dutch) Dutch Top 40. Stichting Nederlandse Top 40. Retrieved 29 April 2011.
 15. "Charts.org.nz – Adele – Someone like You". Top 40 Singles. Hung Medien. Retrieved 10 May 2011.
 16. "Norwegiancharts.com – Adele – Someone like You". VG-lista. Hung Medien. Retrieved 18 April 2011.
 17. "Archive Chart". Scottish Singles Top 40. The Official Charts Company. Retrieved 2011-02-26.
 18. "SNS IFPI" (in Slovak). Hitparáda – Radio Top100 Oficiálna. IFPI Czech Republic. Note: insert 201118 into search. Retrieved 11 May 2011.
 19. "Archive Chart" UK Singles Chart. The Official Charts Company. Retrieved 2011-02-26.
 20. "Adele Album & Song Chart History" Billboard Хот 100 for Adele. Prometheus Global Media.
 21. „Certified Awards Search“. British Phonographic Industry. http://www.bpi.co.uk/certifiedawards/Search.aspx. посет. 31 март 2011 г.