Марк Ронсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Марк Ронсон
Марк Ронсон, 2008 на North Sea Jazz Festival
Биографски податоци
Родено име Марк Даниел Ронсон
Роден(а) 4 септември 1975 (1975-09-04) (43 г.)
Свети Јован, London, England
Жанрови Електронска, рап, поп/рок
Занимања Музичар, диџеј, продуцер
Период на активност 1993
Издавачи Алидо Рекордс/Колумбија Рекордс/РЦА Рекордс/Ј Рекордс
Роц нејшн
Соработници Дуран Дуран, Еми Вајнхаус, Даниел Меривеатер, Џордан Галанд, Вале, the Business International, Саманта Ронсон
Мреж. место markronson.co.uk

Марк Ронсон (роден 4 Септември 1975) е Англиски Диџеј, музичар, музички продуцент, артист и ко основач на Алидо Рекордс.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]