1926 во архитектурата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Список на години во архитектурата (Табела)
Поврзани теми од периодот

Во 1926 година во архитектурата се случиле некои значајни настани.  

Настани[уреди | уреди извор]

Погребот на Антони Гауди

Градби[уреди | уреди извор]

Отворени[уреди | уреди извор]

Завршени[уреди | уреди извор]

Станицата Тутинг Бек

Награди и признанија[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

К2 црвени телефонски кутии во Лондон

Починати[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Férrin, Ana María (2001) (на Spanish). Gaudí, de piedra y fuego. Barcelona: Jaraquemada. стр. 415. ISBN 978-84-932015-0-0. 
  2. Johannessen, Neil (1994). Telephone Boxes. Princes Risborough: Shire Publications. ISBN 0-7478-0250-5. 
  3. Melching, Karen. Frankfurt Kitchen: patina follows function. „Conservation Journal“ (53). http://www.vam.ac.uk/res_cons/conservation/journal/number_53/frankfurt/index.html. 
  4. The Twentieth Century Society (2017). „1926“. 100 Houses 100 Years. London: Batsford. ISBN 978-1-84994-437-3. 
  5. Quebec to take over Games' contracts.
  6. Roger Taillibert publie ses mémoires (French).