1815 во книжевноста

Од Википедија — слободната енциклопедија

Настани[уреди | уреди извор]

Прво издание на Северноамериканскиот преглед(North American Review) со потпис на неговиот уредник Вилијам Тудор .

Нови книги[уреди | уреди извор]

Фикција[уреди | уреди извор]

Деца и млади луѓе[уреди | уреди извор]

 • Арабела Аргус – Авантурите на магарарето [6]

Драма[уреди | уреди извор]

Поезија[уреди | уреди извор]

Не-фикција[уреди | уреди извор]

 • Симон БоливарПисмо до Јамајка (6 септември)
 • Џорџ Кевендиш - Животот и смртта на кардиналот Волси
 • Александар фон ХумболтЛичен наратив за патувањата во рамномените региони на новиот континент во текот на годините 1799–1804 (прво издание на француски, седум тома до 1826 година)
 • Џон Малколм - Историјата на Персија, од најраниот период до денес [7]
 • Томас Малтус - Истражување за природата и напредокот на киријата

Родени[уреди | уреди извор]

Починати[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „The Byron Chronology, 1814–1816“. Romantic Circles. University of Maryland. Посетено на 2013-11-21.
 2. Sutherland, John; Fender, Stephen (2011). „15 June“. Love, Sex, Death & Words: surprising tales from a year in literature. London: Icon. стр. 228–9. ISBN 978-184831-247-0.
 3. Longford, Elizabeth (1986). „194“. Во Hastings, Max (уред.). The Oxford Book of Military Anecdotes. стр. 230–234. ISBN 978-0-19-520528-2.
 4. Advertisement in The Morning Chronicle 25 December 1815 p. 1.
 5. Howe, Justin (2009-03-10). „Jan Potocki and the Manuscript Found in Saragossa“. Tor.com. Посетено на 2018-11-30.
 6. Hahn, Daniel (2015). The Oxford Companion to Children's Literature (2. изд.). Oxford. University Press. стр. 3. ISBN 9780198715542.
 7. „The History of Persia, from the Most Early Period to the Present Time“. World Digital Library. 1815. Посетено на 2013-10-02.
 8. Highfill, Philip H.; Burnim, Kalman; Langhans, Edward (1973). A biographical dictionary of actors, actresses, musicians, dancers, managers & other stage personnel in London, 1660-1800. Vol. 1, Abaco to Belfille. Carbondale, Ill.: Southern Illinois University Press. стр. 12–20. ISBN 0809305178. Посетено на 19 November 2021.
 9. Warner, Charles Dudley. Library of the World's Best Literature, Ancient and Modern. United States: J. A. Hill, 1902. Page 377