Пјер Жан де Беранже

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пјер Жан де Беранже
Pierre Jean de Beranger.jpg
Роден/а19 август 1780
Париз, Франција
Починат/а16 јули 1857
Париз, Франција
Занимањепоет
ДржавјанствоФранцузин

Пјер Жан де Беранже (француски: Pierre-Jean de Béranger, роден на 19 август 1780 во Париз - починал на 16 јули 1857 во Париз) — француски поет и песнописец. Во своето творештво Беранже пишувал за љубовта, жените и виното, или ги користел како оружје и сатира против политичкиот живот и религиозните институции.