1816 во книжевноста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во книжевноста (Табела)
1806180718081809181018111812 •   
181318141815 1816 181718181819
   1820182118221823182418251826
Поврзан временски период или предмет
1813181418151816181718181819
1780-ти1790-ти1800-ти1810-ти1820-ти1830-ти1840-ти
18 век19 век 20 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1816 година во книжевноста содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]