1859 во книжевноста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во книжевноста (Табела)
1849185018511852185318541855 •   
185618571858 1859 186018611862
   1863186418651866186718681869
Поврзан временски период или предмет
1856185718581859186018611862
1820-ти1830-ти1840-ти1850-ти1860-ти1870-ти1880-ти
18 век19 век 20 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1859 година во книжевноста содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]