Прејди на содржината

Шамак (’Ржаничино)

Координати: 41°55′28″N 21°37′27″E / 41.92444° СГШ; 21.62417° ИГД / 41.92444; 21.62417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шамак

Карта

Местоположба 41°55′28″N 21°37′27″E / 41.92444° СГШ; 21.62417° ИГД / 41.92444; 21.62417
Основни податоци
Место ’Ржаничино
Општина Петровец
Тип

 населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Шамакархеолошко наоѓалиште кај скопското село ’Ржаничино, Општина Петровец. Претставува населба од неолитот.

Источно од селото, покрај стариот пат Скопје - Катланово (Р1102) и источно од фармата на ЗИК „Скопско Поле“, на блага височинка оштетена со поставувањето на трасата на патот, како и со насипувањето на земја за новата траса на автопатот, се среќаваат фрагменти од керамички садови, камени и кремени орудија и друго.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 382. ISBN 9989-649-28-6.