Прејди на содржината

Китка (Бадар)

Координати: 41°52′23″N 21°40′44″E / 41.87306° СГШ; 21.67889° ИГД / 41.87306; 21.67889
Од Википедија — слободната енциклопедија
Китка


Местоположба 41°52′23″N 21°40′44″E / 41.87306° СГШ; 21.67889° ИГД / 41.87306; 21.67889
Основни податоци
Место Бадар
Општина Петровец
Тип

 некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Китка — археолошко наоѓалиште во скопското Бадар, во истоимената општина.

Претставува некропола од римско време [1]

Некропола од римското време. На 2 км јужно од селото, на левиот брег на Пчиња, помеѓу реката и автопатот се гледаат остатоци од некропола, во голема мера уништена со изградбата на автопатот Скопје - Велес. Се гледаат делови од уништени гробни конструкции кои биле градени од тегули, тули и камени плочи.

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Димче Коцо|Коцо, Димче]] (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 363, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069