Прејди на содржината

Доксаница (Катланово)

Координати: 41°53′39″N 21°40′59″E / 41.89417° СГШ; 21.68306° ИГД / 41.89417; 21.68306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Доксаница


Местоположба 41°53′39″N 21°40′59″E / 41.89417° СГШ; 21.68306° ИГД / 41.89417; 21.68306
Основни податоци
Место Катланово
Општина Петровец
Тип

 населба  некропола


Период неолитско време
бронзено време
римско време
Портал „Археологија“

Доксаница — археолошко наоѓалиште во скопското Катланово, во истоимената општина.

Претставува населба и некропола од неолит, бронзено време и римско време [1]

Во подножјето на една мала височинка, на околу 4 км јужно од селото, во пространа долина природно заштитена со високи и стрмни ридови, покрај која тече рекичката Оплазинци, има фрагменти од керамички садови. На југозападната страна, во продолжение, е пронајдена некропола чии гробови, со конструкција од обработени камени плочи, се евидентирани на површината.

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 376, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069