Црквиште (Катланово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црквиште
археолошко наоѓалиште
Црквиште is located in Македонија
Црквиште
Местоположба на Црквиште во Македонија
Местоположба 41°53′39″N 21°40′59″E / 41.89417° N; 21.68306° E / 41.89417; 21.68306Координати: 41°53′39″N 21°40′59″E / 41.89417° N; 21.68306° E / 41.89417; 21.68306
Основни податоци
Место Катланово
Општина Петровец
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Црквиште — археолошко наоѓалиште во скопското Катланово, во истоимената општина.

Наоѓалиштето претставува некропола од римско време [1]

На левиот брег на Пчиња, под населбата Катлановска Бања, на просторот од патот за Градманци па сè до коритото на Пчиња се откриени гробови со конструкции од големи камени плочи и [[саркофази. П. Синадиновски од Катлановска Бања открил вотивен споменик - мермерна плоча со димензии од 55 × 38 см, на која има релјефна претстава на 3 женски ликови со садови во рацете. Плочата се чува во Музеј на Македонија во Скопје.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Димче Коцо|Коцо, Димче]] (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 376, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069