Селиште (Ќојлија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Селиште is located in Македонија
Селиште
Местоположба на Селиште во Македонија
Местоположба 41°56′13″N 21°37′53″E / 41.93694° СГШ; 21.63139° ИГД / 41.93694; 21.63139Координати: 41°56′13″N 21°37′53″E / 41.93694° СГШ; 21.63139° ИГД / 41.93694; 21.63139
Основни податоци
Место Ќојлија
Општина Петровец
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Селиштеархеолошко наоѓалиште кај скопското село Ќојлија, Општина Петровец. Претставува населба од римско време.

Во непосредната близина на воените објекти, во лозјата, на простор од околу 30 × 40 м се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, тегули, имбрекси и друг градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 388. ISBN 9989-649-28-6.