Прејди на содржината

Пржали (Средно Коњари)

Координати: 41°57′28″N 21°42′53″E / 41.95778° СГШ; 21.71472° ИГД / 41.95778; 21.71472
Од Википедија — слободната енциклопедија
Пржали


Местоположба 41°57′28″N 21°42′53″E / 41.95778° СГШ; 21.71472° ИГД / 41.95778; 21.71472
Основни податоци
Место Средно Коњари
Општина Петровец
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Пржалиархеолошко наоѓалиште во скопското село Средно Коњари. Претставува населба од римското време. На 5 км источно од селото, во нивата на еден жител се среќаваат остатоци делови од градежен материјал, обработени камени блокови и делови од керамички садови и питоси.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите. стр. 386. ISBN 9989649286.