Прејди на содржината

Петровец (археолошко наоѓалиште)

Координати: 41°56′20″N 21°36′54″E / 41.93889° СГШ; 21.61500° ИГД / 41.93889; 21.61500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Петровец

Карта

Местоположба 41°56′20″N 21°36′54″E / 41.93889° СГШ; 21.61500° ИГД / 41.93889; 21.61500
Основни податоци
Место Петровец
Општина Петровец
Тип

 осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Петровецархеолошко наоѓалиште кај скопското село Петровец, Општина Петровец. Претставува осамен наод од римско време.

Во атарот на селото е пронајден жртвеник посветен на Јупитер. Споменикот е исчезнат.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 380. ISBN 9989-649-28-6.