Стар Пат (Бадар)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стар Пат
археолошко наоѓалиште
Стар Пат is located in Македонија
Стар Пат
Местоположба на Стар Пат во Македонија
Местоположба 41°52′23″N 21°40′44″E / 41.87306° N; 21.67889° E / 41.87306; 21.67889Координати: 41°52′23″N 21°40′44″E / 41.87306° N; 21.67889° E / 41.87306; 21.67889
Основни податоци
Место Бадар
Општина Петровец
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцна антика
Портал „Археологија“

Стар Пат — археолошко наоѓалиште во скопското Бадар, во истоимената општина.

Наоѓалиштето претставува некропола од доцна антика [1]

На 300 м северозападно од селото се гледаат остатоци од гробни конструкции градени од камени плочи - тип циста. Најверојатно се работи за некропола од античката населба на соседното наоѓалиште Смргец.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Димче Коцо|Коцо, Димче]] (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 363, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069