Градиште (Горно Коњари)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 41°58′00″N 21°43′20″E / 41.96667° СГШ; 21.72222° ИГД / 41.96667; 21.72222Координати: 41°58′00″N 21°43′20″E / 41.96667° СГШ; 21.72222° ИГД / 41.96667; 21.72222
Основни податоци
Место Горно Коњари
Општина Петровец
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период железно време
раноантичко време
римско време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште кај скопското село Горно Коњари, Општина Петровец. Претставува пајонска населба од железното време и раната антика, древномакедонско и римско време.[1]

Се наоѓа на 1 км пред влезот во селото, на блага терасеста височинка крај левиот брег на реката Пчиња. Во нивите на ЗИК „Скопско Поле“, на површина од околу 8 хектари се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал. На северниот крај на наоѓалиштето има голем тумул според кој местото се вика Тумбарка.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Миљковци — црква и некропола од ранохристијснко време
  • Орници — неопределено наоѓалиште од непознат период
  • Бајрамица — некропола од средниот век

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Зоран Георгиев, Три предримски населби крај Пчиња, Годишен зборник на Филозофскиот факултет во Скопје, бр. 17-18, Скопје 1990-1991, 97-99, план III, движни наоди сл. 7
  2. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 369. ISBN 9989-649-28-6.