Прејди на содржината

Ограѓе (Долно Коњари)

Координати: 41°56′32″N 21°42′32″E / 41.94222° СГШ; 21.70889° ИГД / 41.94222; 21.70889
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ограѓе


Местоположба 41°56′32″N 21°42′32″E / 41.94222° СГШ; 21.70889° ИГД / 41.94222; 21.70889
Основни податоци
Место Долно Коњари
Општина Петровец
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Ограѓеархеолошко наоѓалиште во скопското село Долно Коњари. Претставува населба на римското време. На 200 м западно од селото, на десниот брег на реката Пчиња, во ниви на двајца жители, на површина од околу 0,5 хектари се среќаваат делови од керамички садови, питоси, тегули и имбрекси, и друг градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите. стр. 371. ISBN 9989649286.