Прејди на содржината

Русалија (Ќојлија)

Координати: 41°56′44″N 21°37′56″E / 41.94556° СГШ; 21.63222° ИГД / 41.94556; 21.63222
Од Википедија — слободната енциклопедија
Русалија

Карта

Местоположба 41°56′44″N 21°37′56″E / 41.94556° СГШ; 21.63222° ИГД / 41.94556; 21.63222
Основни податоци
Место Ќојлија
Општина Петровец
Тип

 некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Русалијаархеолошко наоѓалиште кај скопското село Ќојлија, Општина Петровец. Претставува некропола од римско време.

На 1 км северно од наоѓалиштето Селиште, при обработувањето на земјата, во 1974 г. се откриени повеќе гробови од масивни камени плочи.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 388. ISBN 9989-649-28-6.