Прејди на содржината

Рамниште (Катланово)

Координати: 41°53′39″N 21°40′59″E / 41.89417° СГШ; 21.68306° ИГД / 41.89417; 21.68306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рамниште

Карта

Местоположба 41°53′39″N 21°40′59″E / 41.89417° СГШ; 21.68306° ИГД / 41.89417; 21.68306
Основни податоци
Место Катланово
Општина Петровец
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Рамниште — археолошко наоѓалиште во скопското село Катланово, Општина Петровец.

Претставува населба од римско време [1]

На 500 м западно од селото, во близината на современите гробишта се среќаваат фрагменти од керамички садови, покривни ќерамиди и друг градежен материјал.

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 376, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069