Фруктоза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
D-Фруктоза
D-Fructofuranose
D-Fructose.svg
D-fructose CASCC.png
Назнаки
57-48-7 Yes check.svgОк
ChEMBL ChEMBL604608 Yes check.svgОк
ChemSpider 388775 Yes check.svgОк
Jmol-3D слики Слика
KEGG C02336 Yes check.svgОк
PubChem 11769129
UNII 6YSS42VSEV Yes check.svgОк
Својства
Молекулска формула C6H12O6
Моларна маса 180.16 g/mol
Точка на топење

103 °C

 Yes check.svgОк(што е ова?)  (завери)
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Фруктоза или овошен шеќер (латински: fructus-овошје, плод) е моносахарид изграден од 6 јаглеродни атоми (хексоза). Таа се наоѓа во големи количини во зрелите плодови.


Наводи[уреди | уреди извор]