Инулин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Инулин
Inulin strukturformel.png
Назнаки
9005-80-5 Yes check.svgОк
ATC код V04CH01
ChEMBL ChEMBL1201646 X mark.svgН
ChemSpider  Yes check.svgОк
DrugBank DB00638 Yes check.svgОк
PubChem 24763
UNII JOS53KRJ01 Yes check.svgОк
Својства
Молекулска формула C6nH10n+2O5n+1
Моларна маса Полимер; зависи од n
Штетност
NFPA 704
NFPA 704.svg
1
1
0
 
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Инулините се група на природни полисахариди произведени од многу видови на растенија. Инулинот е користен од некои растенија за зачувување енергија и типично го има во корените и ризомитe. Повеќето растенија кои синтетизираат и складираат инулин, не складираат други материи како скроб.