Деоксирибоза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
D-Деоксирибоза
D-dexoyribose chain.png
D-Deoxyribose.png
Назнаки
CAS бр. [533-67-5]
PubChem 5460005
SMILES
InChI
ChemSpider бр. 4573703
Својства
Хемиска формула C5H10O4
Моларна маса 134.13 g mol−1
Изглед White solid
Точка на топење

91 °C, 364 K, 196 °F

Растворливост во вода Very soluble
 Yes check.svgОк(што е ова?)  (завери)
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Infobox references

Деоксирибоза е јаглехидрат, моносахарид изграден од пет јаглеродни атоми (пентоза). Влегува во состав на молекулот на деоксирибонуклеинската киселина - ДНК.