Прејди на содржината

Филдсов медал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Филдсов медал
Мрежно местоhttps://mathunion.org/imu-awards/fields-medal Уреди на Википодатоците

Филдсов медал (анг. Fields Medal) — награда што се доделува на двајца, тројца или четворица математичари не постари од 40 години на Меѓународниот конгрес на Меѓународниот математички сојуз (IMU) на секои четири години. Наградата го носи името на канадскиот математичар Џон Чарлс Филдс кој го дал својот имот за финансирање на наградата[1]. Филдсовиот медал се смета за највисоката награда што може да ја добие еден математичар.[2][3] Паричната награда изнесува 15.000 канадски долари.[4][5] Првиот медал е доделен во 1936 г. на финскиот математичар Ларс Алфорс и американскиот математичар Џеси Даглас, а од 1950 почнала да се доделува на секои четири години. Целта на наградата е да се оддаде признание и пружи поддршка помладите математички истражувачи кои имаат важни придонеси во математиката.

Опачината на медалот

Услови[уреди | уреди извор]

Филдсовиот медал се смета за „Нобелова награда за математика" заради нејзиниот престиж,[6] иако во секој друг поглед ова важи за поновата Абелова награда. За разлика од Нобеловата награда, Филсовиот медал се доделува на секои четири години наместо секоја година. Медалот има и старосна граница: кандидатите не смеат да имаат 40 години на 1 јануари од годината на доделување на медалот. Поради ова, многу големи математичари ја немаат добиено наградата, бидејќи најважните трудови ги правеле (или биле признаени предоцна во текот на животот. Оваа старосна граница се должи на Филдсовата желба

... иако е признание за нешто веќе сработено, наменета е да ги поттикне добитниците на понатамошни успеси и да им даде уште повеќе елан на останатите.

Паричната награда е многу пониска од онаа на Нобеловата награда (околу 1,5 милиони американски долари). Филдсовиот медал обично се доделува за една целина од трудови, а не за конкретен резултат. Добитниот се заблагодарува со говор пред публиката.

Друга поважна математичка награда е Абеловата награда, која се доделува за животно дело, а паричната награда е многу поголема. Филдсовиот медал пак, е престижен бидејќи изборот на добитници го прави Меѓународниот математички сојуз, која ја претставува светската математичка заедницаy.

Лауреати[уреди | уреди извор]

Година Зборно место на МКМ Добитници[7]
1936 Норвешка Осло, Норвешка Финска Ларс Алфорс
САД Џеси Даглас
1950 САД Кембриџ, САД Франција Лорент Шварц,
Норвешка Атле Селберг
1954 Холандија Амстердам, Холандија Јапонија Кунихико Кодаира
Франција Жан-Пјер Сер
1958 Обединето Кралство Единбург, Британија Обединето Кралство Клаус Рот
Франција Рене Том
1962 Шведска Стокхолм, Шведска Шведска Ларс Хермандер
САД Џон Милнор
1966 СССР Москва, СССР Обединето Кралство Мајкл Атија
САД Пол Коен
Франција Александар Гротендик
САД Стивен Смејл
1970 Франција Ница, Франција Обединето Кралство Алан Бејкер
Јапонија Хејсуке Хиронака
СССР Сергеј Новиков
САД Џон Томпсон
1974 Канада Ванкувер, Канада Италија Енрико Бомбјери
САД Дејвид Мамфорд
1978 Финска Хелсинки, Финска Белгија Пјер Делињ,
САД Чарлс Феферман
СССР Григориј Маргулис
САД Даниел Квилен
1982 Полска Варшава, Полска Франција Ален Кон
САД Вилијам Тарстон
САД Шинг-Тунг Јау[8]
1986 САД Беркли, САД Обединето Кралство Сајмон Доналдсон
Германија Герд Фалтингс
САД Мајкл Фридман
1990 Јапонија Кјото, Јапонија СССР Владимир Дринфелд,
Нов Зеланд Вон Џонс
Јапонија Шигефуми Мори
САД Едвард Витен
1994 Швајцарија Цирих, Швајцарија Белгија Жан Бурген
Франција Пјер-Луј Лион
Франција Жан-Кристоф Јокоз
Русија Ефим Зелманов
1998 Германија Берлин, Германија Обединето Кралство Ричард Борчердс
Обединето Кралство Тимоти Гауерс
Русија Максим Концевич
САД Кертис Мекмален
2002 Кина Пекинг, Кина Франција Лорен Лафорг
Русија Владимир Воеводски
2006 Шпанија Мадрид, Шпанија Русија Андреј Окоунков
Русија Григориј Перелман (одбил)
Австралија Теренс Тао
Франција Венделин Вернер
2010 Индија Хајдерабад, Индија Израел Елон Линденштраус[9]
Виетнам-Франција Нго Бао Чау[10][11][12]
Русија Станислав Смирнов
Франција Седрик Вилани[13]
2014 Јужна Кореја Сеул, Јужна Кореја Бразил Артур Авила
Канада Манџул Баргава
Австрија Мартин Хајрер
Иран Марјам Мирзахани
2018 Бразил Рио де Жанеиро, Бразил Обединето Кралство Кочер Биркар
Австралија Акшај Венкатеш
Италија Алесио Фигали
Германија Петер Шолце
2022 Финска Хелсинки, Финска Франција Иго Диминил-Копен
САД Џун Ха
Обединето Кралство Џејмс Мејнард
Украина Марина Вјазовска

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. http://www.fields.utoronto.ca/aboutus/jcfields/fields_medal.html
 2. „Наградени со Филдсов медал за 2006 г.“ (PDF). Известувања на американското математичко друштво. Американско математичко друштво. 53 (9): 1037–1044. 2006. (англиски)
 3. „Самотен руски математичар ја одби највисоката математичка почест“. CBC. 22 август 2006. Посетено на 26 август 2006. (англиски)
 4. Математички гениј ја одби највисоката награда“. BBC. 22 август 2006. Надворешна врска во |title= (help); |access-date= бара |url= (help) (англиски)
 5. Израелец доби „Нобелова“ награда за математика, JPost.com (англиски)
 6. Кенет Чанг (12 март 2007). „Патешествија во далечните „полиња" на простите броеви“. The New York Times. (англиски)
 7. „Список на добитници на Филдсовиот медал“. Меѓународен математички сојуз (IMU). 8 мај 2008. Посетено на 25 март 2009. (англиски)
 8. „Шинг-Тунг Јау“. (англиски)
 9. „Израелец ја освои најпрестижната математичка награда во светот“. ynet. 19 август 2010. Посетено на 19 август 2010. (англиски)
 10. „Нго Бао Чау“. (англиски)
 11. „Меѓународен конгрес на математичарите“ (PDF). Математичко друштво на Франција. Посетено на 7 јули 2010. (француски)
 12. „Нго Бао Чау ја доби математичката награда Филдсов медал“. BBC. 19 август 2010. Посетено на 19 август 2010.
 13. Кипра, Бари (19 август 2010). „Доделени Филдсови медали и други врвни математички награди“. Science NOW. Посетено на 19 август 2010. (англиски)

Литература[уреди | уреди извор]

 • Monastyrsky, Michael (1998). Modern Mathematics in the Light of the Fields Medal. Wellesley, MA: A. K. Peters. ISBN 1568810830.
 • Tropp, Henry S. (1976). „The Origins and History of the Fields Medal“. Historia Mathematica. 3 (2): 167–181. doi:10.1016/0315-0860(76)90033-1..

Надворешни врски[уреди | уреди извор]