Канадски долар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Канадски долар
Dollar canadien (француски)
Canadian20 bill.jpg Loonie reverse view.png
банкнота од 20 доларимонета од 1 долар (loonie)
ISO 4217
Код CAD
Составници
Подединица
 1/100 цент (англиски) и су (колоквијално) (француски)
Симбол $ или C$
цент (англиски) и су (колоквијално) (француски) ¢
Прекар луни, бак (англиски)
Huard, piastre (обично се изговара пиасè) (француски)
Банкноти
 Чести $5, $10, $20, $50
 Ретки $100
Монети
 Чести 1¢, 5¢, 10¢, 25¢, $1, $2
 Ретки 50¢
Демографија
Офиц. корисници  Канада
Неофиц. корисник/ци Flag of Saint-Pierre and Miquelon.svg Свети Пјер и Микелон (Франција) (заедно со еврото)
Издавач
Централна банка Банка на Канада
 Мреж. место www.bankofcanada.ca
Печатар Canadian Bank Note Company, BA International Inc.
Ковачница Royal Canadian Mint
 Мреж. место www.mint.ca
Вредност
Инфлација 2.1% (2010)
 Извор The World Factbook, 2009 est.

Канадски долар (ISO 4217:CAD, нумерички код: 124) е официјална валута на Канада уште од 1858 година. Обично се означува со симболот за долар - $, или алтернативно - C$ за да се разликува од останатите доларски валути. Канадскиот долар се дели на 100 центи.

Во употреба се банкноти од 5, 10, 20, 50 и 100 долари и монети во апоени од 2$, 1$, 25 центи, 10 центи, 5 центи и 1 цент. Монетата од 50 центи е ретка. Банкнотите од 2 и 1000 долари од 1986 г. до денес се повлечени од употреба.

Популарен назив за монетата од еден долар е “бак“ (назив за мажјак на дабар)[1] (анг. buck) или „луни“ (loonie), затоа што на него е прикажана канадска гуска (анг. loon). По аналогија името за монетата од два долари е „туни“ (toonie). Монетата од 25 центи се нарекува „квотер“ (анг. quarter), а 1 цент уште се нарекува и „пени“ (анг. penny).

Франкофонските Канаѓани монетата од еден долар ја викаат „уар“ (франц. Huard).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Canadian Heritage — Other National Emblems — The beaver“. Canadian Heritage. http://www.pch.gc.ca/pgm/ceem-cced/symbl/o1-eng.cfm.