Меѓународен математички сојуз

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Меѓународен математички сојуз
International Mathematical Union
InternationaleMathematischeUnionLogo.jpg
Логото на ММС по пример на Боромејските прстени
Цел меѓународна соработка во математиката
Место IMU Secretariat, Markgrafenstr.32, D-10117 Берлин, Германија
Претседател Ингрид Добеши
Матична организација Меѓународен совет за наука
Мреж. место mathunion.org

Меѓународнен математички сојуз или ММС (англиски: International Mathematical Union, IMU) — меѓународна невладина организација посветена на соработка помеѓу земјите на полето на математиката. Организацијата е членка на Меѓународниот совет за наука (ICSU) и пружа поддршка на Меѓународниот конгрес на математичарите. Во неа членуваат математички организации од 65 земји. Основана е во 1919 г., но распуштена во 1936 и повторно заживеана во 1951 г. Во 2010 г. Берлин е избран за постојано седиште на организацијата.

Наградна дејност[уреди | уреди извор]

На своите заседанија (еднаш на четири години), сојузот ја доделува врвната математичка награда „Филдсов медал“ за млади успешни математичари со извонредни придонеси за математиката.

Членки[уреди | уреди извор]

 • Земји-членки:
 • Придружни членови:
  • Екваторско математичко друштво (SEdeM)
  • Математичко друштво на Киргистан
  • Математичко здружение на Кенија (MAK)
  • Математичко здружение на Тајланд - Центар за унапредување на математичкото истражување на Тајланд (CEPMART)
 • Подружни членови:
 • Кандидати за членство:

Наводи[уреди | уреди извор]

 • Mathematics without borders, Olli Lehto (Springer, 1988)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]