УЕФА Младинска лига 2013/14

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
2013/14 УЕФА Младинска лига
UEFA Youth League
Податоци за купот
Датуми17 септември 2013 – 14 април 2014
Екипи32 (from 18 associations)
Финале
ШампиониБарселона (1-ви титула)
Вице-шампионБенфика
Статистики за купот
Одиграни натпревари109
Постигнати голови375 (3.44 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Шпанија Мунир Ел Хадади
(11 голови)
2014/15

УЕФА Младинска лига 2013/14 — прва сезона од УЕФА Младинската лига, клупско фудбалско натпреварување организирано од страна на УЕФА кое што се состои од младинските екипи (до 19 години) на клубовите коишто се натпреварувале во групната фаза во Лигата на шампионите 2013/14.[1][2][3]

Финалето се одиграло на 14 април 2014 година на неутрално тло на стадионот Коловри во Нион, Швајцарија. На тој натпревар екипата на Барселона издвоила победа над Бенфика со резултат 3:0. Барселона како победник на ова натпреварување го примила трофејот Ленарт Јохансон, именуван по почесниот претседател на УЕФА.[4]

Локација, фази, дати и ждрепки на натпреварите[уреди | уреди извор]

Локацијата на тимовите што се натпреварувале во групната фаза на УЕФА Младинската лига 2013/14.
Brown pog.svg Кафеаво: Група A; Red pog.svg Црвена: Група B; Orange pog.svg Портокалова: Група C; Yellow pog.svg Жолта: Група D; Green pog.svg Зелена: Група E; Blue pog.svg Сина: Група F; Purple pog.svg Виолетова: Група G; Pink pog.svg Розова: Група H.
Фаза Коло Дата на ждрепката Дати на натпреварите
Групна фаза Прво коло 29 август 2013
(Monaco)
17–18 септември 2013
Второ коло 1–2 октомври 2013
Трето коло 22–23 октомври 2013
Четврто коло 5–6 ноември 2013
Петто коло 26–27 ноември 2013
Шесто коло 10–11 декември 2013
Нокаут фаза Осминафинале 16 декември 2013 18–19 и 25–26 февруари 2014
Четвртфинале 11–12 и 18–19 март 2014
Полуфинале 11 април 2014
Финале 14 април 2014


Групна фаза[уреди | уреди извор]

32-те екипи биле поделени во осум групи од четири екипи, во ист состав каков што бил избран на ждрепката за групната фаза во Лигата на шампионите таа сезона. Ждрепката се одржала на 29 август 2013 година во Монако.[5][6]

Легенда на бои
Прво и второпласираниот тим се пласираат во осминафиналето

Група A[уреди | уреди извор]

Група А Н П Н И ГД ГП ГР Бод.
1. Шпанија Реал Сосиедад 6 3 1 2 9 6 +3 10
2. Украина Шахтар Донецк 6 2 3 1 9 8 +1 9
3. Германија Баер Леверкузен 6 2 1 3 11 14 -3 7
4. Англија Манчестер Јунајтед 6 2 1 3 9 10 -1 7

Група Б[уреди | уреди извор]

Група Б Н П Н И ГД ГП ГР Бод.
1. Шпанија Реал Мадрид 6 3 2 1 16 8 +8 11
2. Данска Копенхаген 6 2 4 0 11 9 +2 10
3. Италија Јувентус 6 2 2 2 14 13 +1 8
4. Турција Галатасарај 6 0 2 4 5 16 -11 2

Група Ц[уреди | уреди извор]

Група Ц Н П Н И ГД ГП ГР Бод.
1. Португалија Бенфика 6 4 2 0 15 5 +10 14
2. Франција Пари Сен Жермен 6 1 4 1 5 7 -2 7
3. Белгија Андерлехт 6 1 2 3 8 13 -5 5
4. Грција Олимпијакос 6 0 4 2 3 6 -3 4

Група Д[уреди | уреди извор]

Група Д Н П Н И ГД ГП ГР Бод.
1. Русија ЦСКА Москва 6 4 1 1 13 4 +9 13
2. Англија Манчестер сити 6 3 2 1 15 4 +11 11
3. Германија Баерн Минхен 6 3 1 2 10 10 0 10
4. Чешка Викторија П’лзењ 6 0 0 6 2 22 -20 0

Група Е[уреди | уреди извор]

Група Е Н П Н И ГД ГП ГР Бод.
1. Англија Челси 6 6 0 0 18 1 +17 18
2. Германија Шалке 04 6 3 1 2 14 5 +9 10
3. Романија Стеауа Букурешт 6 1 2 3 5 15 -10 5
4. Швајцарија Базел 6 0 1 5 4 20 -16 1

Група Ф[уреди | уреди извор]

Група Ф Н П Н И ГД ГП ГР Бод.
1. Англија Арсенал 6 2 3 1 12 7 +5 9
2. Италија Наполи 6 3 0 3 8 9 -1 9
3. Германија Борусија Дортмунд 6 2 2 2 10 10 0 8
4. Франција Олимпик Марсеј 6 2 1 3 10 14 4 7

Група Г[уреди | уреди извор]

Група Г Н П Н И ГД ГП ГР Бод.
1. Шпанија Атлетико Мадрид 6 4 1 1 17 14 +3 13
2. Австрија Австрија Виена 6 3 2 1 12 6 +6 11
3. Португалија Порто 6 2 2 2 5 10 -1 8
4. Русија Зенит 6 0 1 5 5 17 -8 1

Група Х[уреди | уреди извор]

Група Х Н П Н И ГД ГП ГР Бод.
1. Шпанија Барселона 6 5 1 0 20 5 +15 16
2. Италија Милан 51 2 2 1 10 11 -1 8
3. Шкотска Селтик 6 1 1 1 8 12 -4 4
4. Холандија Ајакс 51 1 0 4 6 16 -10 3

1: Натпреварот Милан-Ајакс не се одиграл поради откажувањето од страна на управата на Ајакс при што изјавиле дека теренот не бил доволно безбеден за играчите.[7]

Нокаут фаза[уреди | уреди извор]

Во нокаут фазата, тимовите ја одиграле секоја рунда во еден натпревар. Доколку резултатот бил нерешен по регулаторниот дел од мечот, победнукот се одлучувал по изведување на пенали (без продолжетоци).[3] The mechanism of the draws for each round is as follows:[5]

Натпревари во нокаут фазата[уреди | уреди извор]

Ждрепката за нокаут фазата се одржала на 16 декември 2013 година.[8][9][10]

  Осминафинале Четвртфинале Полуфинале Финале
                                         
 Русија ЦСКА Москва     1  
 Франција ПСЖ     2  
   Франција Пари Сен Жермен     0  
   Шпанија Реал Мадрид     1  
 Шпанија Реал Мадрид     2
 Италија Наполи     1  
   Шпанија Реал Мадрид     0  
   Португалија Бенфика     4  
 Шпанија Атлетико Мадрид     0  
 Англија Манчестер Сити     1  
   Англија Манчестер Сити     1
   Португалија Бенфика     2  
 Португалија Бенфика     4
 Австрија Австрија Виена     1  
   Португалија Бенфика 0
   Шпанија Барселона 3
 Англија Челси     4  
 Италија Милан     1  
   Англија Челси     1
   Германија Шалке 04     3  
 Шпанија Реал Сосиедад     1
 Германија Шалке 04     2  
   Германија Шалке 04     0
   Шпанија Барселона     1  
 Шпанија Барселона     4  
 Данска Копенхаген     1  
   Шпанија Барселона     4
   Англија Арсенал     2  
 Англија Арсенал     3
 Украина Шахтјор Донецк     1  

Финале[уреди | уреди извор]

Финалето било одиграно на 14 април 2014 година на стадионот Коловри во Нион, Швајцарија.[4]

14 април 2014
16:30
Бенфика Португалија 0–3 Шпанија Барселона стадион Коловри, Nyon
Судија: Мирослав Зелинка (Чешка)
Report Родриго гол 9'
Ел Хадади гол 34'88'

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „UEFA Youth League club competition launched“. Union of European Football Associations (UEFA). 7 December 2012. Посетено на 7 December 2012.
  2. „UEFA EURO 2020, UEFA Super Cup decisions“. UEFA. 30 June 2012. Посетено на 2 July 2012.
  3. 3,0 3,1 „Regulations of the UEFA Youth League 2013/14“ (PDF). UEFA. Посетено на 15 September 2013.
  4. 4,0 4,1 „Stage set for UEFA Youth League“. UEFA. 29 August 2013. Посетено на 15 September 2013.
  5. 5,0 5,1 „2013–14 UEFA Youth League – Draws“. UEFA.com.
  6. „Barcelona, Milan, Ajax and Celtic drawn together“. UEFA. 29 August 2013. Посетено на 15 September 2013.
  7. „Youth League, Milan - Ajax: partita cancellata per il rifiuto degli olandesi di scendere in campo“. International Business Times. 11 December 2013.
  8. „Route to UEFA Youth League final mapped out“. UEFA.com. 16 December 2013.
  9. „Result of the draw – Knock-out Stage Draw“ (PDF). UEFA.com.
  10. „Result of the draw – Knock-out Stage Draw“ (PDF). UEFA.com.