Торлачки говор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Торлачки говор
Застапен во Србија, Бугарија, Македонија, Косово, Романија
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3
Linguist srp-tor
{{{mapalt}}}
Подрачјето на торлачките говори.

Торлачки говор е јазичен поим кој се користи да се означат група македонски, српски и бугарски дијалекти. Торлачките говори ги зафаќаат јужните српски дијалекти, северозападните бугарски дијалекти и само три македонски дијалекти (кумановскиот, кратовскиот и кривопаланечкиот). Овие дијалекти ги зборуваат три народи: Македонци, Срби и Бугари.[1] Во Романија овој дијалект го зборуваат Хрватите наречени Крашовани. Според УНЕСКО, торлачкиот говор е загрозен и е класифициран во групата на ранливи јазици.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]