Зимски олимписки игри 2006: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Бот Додава: eu:2006ko Neguko Olinpiar Jokoak; козметички промени
с (Бот Додава: az:2006 Qış Olimpiya Oyunları)
с (Бот Додава: eu:2006ko Neguko Olinpiar Jokoak; козметички промени)
[[СликаПодатотека:574px-Torino 2006.svg.png|десно|мини|250п|Лого]]
'''Зимските Олимписки Игри''' во [[2006]] година, беа одржани во [[Торино]], [[Италија]]. Почетокот на манифестацијата беше на [[10 февруари]], а затворањето на [[26 февруари]]. Торино, метропола со 1,7 милиони жители, е најголемиот град во кој е одржувана Зимската Олимпијада. На оваа олимпијада, учествуваа 80 земји, 2,508 спортисти и 7 спортови. ТОП 10 листата со најмногу медали ја направија: [[Германија]], [[САД]], [[Австрија]], [[Русија]], [[Канада]], [[Шведска]], [[Јужна Кореја]], [[Швајцарија]], [[Италија]], [[Франција]] и [[Холандија]].
 
[[es:Juegos Olímpicos de Turín 2006]]
[[et:2006. aasta taliolümpiamängud]]
[[eu:2006ko Neguko Olinpiar Jokoak]]
[[fa:بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۰۶]]
[[fi:Talviolympialaiset 2006]]

Прегледник