Хидроенергија: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
 
[[Податотека:Pilchowice dam winter 01.jpg|мини|Брана во Полска]]
[[Податотека:Argenstein water mill.jpg|мини|Воденица во Германија]]
'''Хидроенергија''' е [[енергија]] која потекнува од силата на [[вода]]та (''hydro''), па од тука и нејзиното име. Претставува конвенционален [[Обновливи извори на енергија|обновлив извор на енергија]], кој со векови се користи за добивање [[механичка енергија|механичка]], а веќе подолго од сто години и [[електрична енергија]].
 
== Историја ==

Прегледник