Разлика помеѓу преработките на „Кипар (римска провинција)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: |битката → |Битката
с
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: |битката → |Битката)
 
'''Кипар''' бил [[Сенаторска провинција|сенатска провинција]] во рамките на [[Римската Империја]]. Иако мала провинција, поседувал неколку добро познати религиозни светилишта и значајно се истакнувал во трговијата на [[Средоземното Море]], особено во производството и трговијата на кипарскиот [[бакар]].
 
Островот Кипар се наоѓал на стратешки важна позиција по источните средоземни трговски патишта и во текот на првиот милениум пред нашата ера бил контролиран од разни империјални сили како што се [[Асирија|Асирците]], [[Ново Кралство|Египќаните]], [[Античка Македонија|Македонците]], и на крајот [[Римско Царство|Римјаните]]. Кипар е анектиран од Римјаните во 58 година п.н.е., но контролата врз островот се менува помеѓу Римјаните и Птоломејското кралство до 22 година п.н.е. кога Кипар официјално го добива статусот на сенатска провинција.<ref>{{Наведена книга|title=Cyprus From the Stone Age to the Romans: The Roman Period|last=Karageorghis|first=Vassos|publisher=Thames & Hudson|year=1982|pages=177–178}}</ref> Од [[Битка кај Акциум|биткатаБитката кај Акциум]] во 31 година п.н.е. до седмиот век со Кипар управувале Римјаните. Кипар официјално влегува во рамките на [[Византија|Источното Римско Царство]] во 293 година од н.е.<ref>[https://www.ancient.eu/cyprus/ Ancient History Encyclopedia - Antonios Loizides. Ancient.eu]</ref>
 
Под римска власт Кипар бил поделен на четири главни области: [[Саламин|Саламин]], [[Пафос]], [[Амат|Аматунда]]унда и [[Лапетос|Лапaтос]].<ref name="Karageorghis-178">{{Наведена книга|title=Cyprus From the Stone Age to the Romans: The Roman Period|last=Karageorghis|first=Vassos|publisher=Thames & Hudson|year=1982|page=178}}</ref> Пафос бил главен град на островот, сè додека Саламин не бил одново изграден како Константија во 346 година од н.е.
 
== Наводи ==

Прегледник