Приморски Алпи (римска провинција)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Римското Царство во 117 година, покраината Приморски Алпи е обележана со црвено.

Приморски Алпи (латински: Alpes Maritimae) била римска провинција, една од трите мали покраини кои се протегале на Алпите помеѓу денешните Франција и Италија. Била создадена во 14 г. п.н.е. од страна на Октавијан Август. Нејзин главен град бил Цеменелум, денеска градски регион во Ница, Франција.

Провинцијата му го дала името на денешниот департман Приморски Алпи.

Поврзано[уреди | уреди извор]