Пенински Алпи (римска провинција)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пенинските Алпи обележани со црвено.

Пенински Алпи (латински: Alpes Poeninae, исто така позната како и Alpes Graiae) — римска провинција, една од трите такви покраини во западните Алпи, помеѓу денешните Италија и Франција. Наречена е по венецот Пенински Алпи на тоа подрачје.

Покраината се протегала во границите на денешните региони Валета д'Аоста (Италија) и кантонот Вале (Швајцарија). Најсилно месно племе во покраината биле Саласите. Територијата им била завземена од императорот Октавијан Август во 15 г. п.н.е. Главен град на покраината бил Аоста (Augusta Praetoria Salassorum).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Ливи Ab Urbe Condita, 20.