Крит и Киренајка

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Крит и Киренаика)
Provincia Creta et Cyrenae
Ἐπαρχία τῆς Κρήτης καὶ τῆς Κυρηναϊκῆς
Сенатска провинција на Римска Империја

67 п.н.е.–о. 297 н.е.
Местоположба на Крит и Киренајка
Местоположба на Крит и Киренајка
Местоположба на римската провинција Крета и Кирениака.
Главен град Гортин
Историја
 -  Основана 67 п.н.е.
 -  Укината о. 297 н.е.
Денес во  Грција
 Либија

Крит и Киренајка ( латински: Provincia Creta et Cyrenaica) била сенатска провинција на Римското Царство, основана во 67 година п.н.е. Таа го сочинувала островот Крит и регионот Киренајка во денешна Либија.

Волја на Апион и римско владеење на Киренајка[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]