Послание до Галатјаните: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Правописна исправка, replaced: Новиот Завет → Новиот завет (2)
с (нов клуч Категорија:Посланија: „Послание“ користејќи го HotCat)
с (Правописна исправка, replaced: Новиот Завет → Новиот завет (2))
{{Книги од Новиот Заветзавет}}
'''Посланието на апостол Павле до Галатјаните''' е деветата книга од [[Новиот Заветзавет]], по [[Второ послание до Коринќаните|Второто послание до Коринќаните]].
 
Автор на посланието е апостол Павле, а тоа било пишувано во околу -тите години на 1 век. Авторот се обраќа кон жителите на Галатија, кои го примиле христијанството. Галатија била област во Централна Анадолија.
== Дата ==
 
Според некои истражувачи, ова послание е едно од најраните напишани од Павле. Според истите, тие веруваат дека Павле го напишал во времето кога тој бил во Антиохија, пред Апостолскиот собор во Ерусалим, и пред неговото мисионерско патување.<ref> W.M. Ramsay: The Teaching of Paul in Terms of the Present Day (London: Hodder and Stoughton, 1913), 383-403.</ref> Според овој извор, годината на пишување на посланието би била околу 48 година. Според други извори, посланието било напишано во времето на третото мисионерско патување на апостол Петар. Писмата кои имаат општи теми со Галатјаните биле пишувани во третото патување.
 
== Содржина ==

Прегледник