Второ послание до Тимотеј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Второто послание на апостол Павле до Тимотеј е книга од Новиот Завет. Традиционално се смета дека била напишана од страна на апостол Павле, во времето кога престојувал во Македонија. Посланието е упатено до Тимотеј, соработник на Павле, кој тогаш се наоѓал во Ефес.

Цитати[уреди | уреди извор]