Послание до Филимон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Посланието на апостол Павле до Филимон е книга од Новиот Завет. Тадиционално се смета дека била напишана од страна на апостол Павле. Посланието е упатено до Филимон, и претставувал еден од најзначајните текстови во раното христијанство.

Посланието било напишено во времето кога апостол Павле бил во затвор во Рим. Според почетните стихови, Павле посланието го упатува кон неговиот соработник Филимон, сестрата Апфија и до другарот Архипа.

Цитати[уреди | уреди извор]

...заради љубовта повеќе сакам да те молам, јас, таков каков што сум - Павле, старец, а сега и затвореник на Христа Исуса; те молам за моето чедо Онисима, кого го родив во оковите, кој некогаш ти беше некорисен, а кој сега ни е корисен и тебе и мене. Ти го испраќам назад него...