Послание до евреите

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Послението до евреите е книга од Новиот Завет.

Според некои истражувачи автор на ова посление е апостол Павле, но поголем број од нив пак сметаат дека посланието припаѓа на некој непознат христијански теолог. Според нив, ова послание во голема мера се разликува во стилот на пишување, за разлика од останатите посланија за кои се смета дека биле пишувани од страна на апостол Павле. Од текстот може да се заклучи дека авторот е маж и дека бил близок соработник на Тимотеј и дека истото било напишано во Италија.

Се смета дека ова послание било напишано во периодот меѓу 80 до 100 година.

Цитати[уреди | уреди извор]