Разлика помеѓу преработките на „Минато“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 14 бајти ,  пред 11 месец
с
Јазична исправка, replaced: Види исто така → Поврзано using AWB
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-Философија +Филозофија))
с (Јазична исправка, replaced: Види исто така → Поврзано using AWB)
 
[[Податотека:Maximov Everything In the Past.jpg|thumb|320px|[[Василиј Максимов]], „Сè е минато“ (1889).]]
'''Минатото''' е делот од [[време]]то кој веќе се случил;<ref>Hegeler, E. C., & Carus, P. (1890). [http://books.google.com/books?id=3KoLAAAAIAAJ Монист]. La Salle, Ill. [etc.]: Published by Open Court for the Hegeler Institute. page 443. </ref> и е спротивно на [[иднина]]та.
 
== Преглед ==
Во класичната [[физика]], минатото е само половина од времето, додека релативните теории минатото го сметаат како апсолутно минато. Прикажано со земјени мерки, разликата меѓу „класичното“ и „релативното“ минато е помалку од 0,05 секунди.
 
== Поврзано ==
 
== Види исто така ==
* [[Антиквитет]]
* [[Фосил]]
* [[Меморија]]
* [[Аорист|Минато време]]
 
 
== Наводи ==

Прегледник