Разлика помеѓу преработките на „Дивље“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 85 бајти ,  пред 1 година
 
== Историja ==
Историјата на ова село е прилично нејасна. Постојат голем број анкети и истражувања од кои најверодостјна е легендата за владетелот Дими. Се смета дека тој бил голем восјсководец во соседните села пред долго време( пред околу 300 години). Со својата војска, успеал да стигне до селото и да го освои, со што му припаднала најубавата девојка од Дивле позната под името Љупка. Ова село има едно поголемо обележје, „Димиевите кули“, кој се малку по длабоко во шумата близу селото. Неговиот живот завршил многу трагично така што апашот Ерџан Џемири го повредил многу тешко во неговата лева нога, па морале да му ја ампутираат. Смртта била многу болна и тешка, а за убиецот нема никакви информации освен погоре наведеното име.
 
== Стопанство ==
На празникот Св. Петка ([[Петковден]]) илјадници луѓе се собираат во селото да го прослават овој празник кој е празник на целото село.
Повторно на овој ден селото е полно со народ, како некогаш одамна.
 
Во селото има еден рапер познат под името Паки , тој е преселен од селото Булачани во Дивље. Секоја сабота попладне селаните се собираат пред бунарот во центарот на селото каде што Паки има настап.
 
== Култура и спорт ==
34

уредувања

Прегледник