Дивље: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 370 бајти ,  пред 2 години
 
== Стопанство ==
Селото не се одликува со поважни стопански активности. Постарите лица во селото живеат скромно и се занимаваат со одгледување и летање на гулаби. Додека помладите работат на бавчи и ниви.
 
== Демографија ==
Според пописот од 2002 година, во селото живеат 28 жители, од кои 25 [[Македонци]] и 3 [[Срби]].<ref>http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.</ref> Се верува дека во 2030 година селото ке биде опустошено.
 
=== Родови ===
Во селото има редовни настани.
На празникот Св. Петка ([[Петковден]]) илјадници луѓе се собираат во селото да го прослават овој празник кој е празник на целото село.
Повторно на овој ден селото е полно со народ, како некојгашнекогаш одамна.
 
== Култура и спорт ==
Во селото постои [[планинарски домови во Македонија|планинарски дом]] и [[голман]]ска школа. Од каде што произлегле многу добри голмани кои се на светско ниво како што се : Дими,Текаши,Веном и други.
 
== Иселеништво ==
<br />
 
== Наводи ==
{{наводи}}
35

уредувања

Прегледник