Разлика помеѓу преработките на „Морено Мозер“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 110 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
Ознака: Изворно уредување 2017
| height = 1,77 м
| weight = 64 кг
| currentteam = {{ct|ASTNIP}}
| discipline = Друмски велосипедизам
| role = Возач
| amateuryears = 2007–2008<br>2009–2011<br>2011
| amateurteams = У.С. Монтекорона ''(јуниор)''<br>Арведи Лукини Униделта<br>{{ct|LIQ|2011}} ''(стажант)''
| proyears = 2012–2014<br>2015-2016<br>2017-2018<br>2019-
| proteams = {{ct|LIQ|2012}}<br>{{ct|TCG|2015}}<br>{{ct|AST|2017}}<br>{{ct|NIP|2019}}
| majorwins = '''[[Етапна трка|Етапни трки]]''' <br/>
:[[Трка околу Полска]] ([[Трка околу Полска 2012|2012]])
:Трофео Лаигвелја (2012)
:Страде Бјанке (2013)
| updated = 6 јануари 20182019
}}
 
'''Морено Мозер''' ({{lang-it|Moreno Moser}}; р. {{роден|25|декември|1990}}) — [[италија]]нски професионален [[друмски велосипедист]], кој вози за [[Светскапрофесионалната турнејаконтинентална UCI|UCI World Tour]] екипатаекипа {{ct|ASTNIP}}.
 
Роден во [[Тренто]], Мозер доаѓа од семејство на професионални велосипедисти; неговите вујковци [[Франческо Мозер|Франческо]] и Алдо завршувале на првите пет места на големите трки, додека Франческо го освоил [[Џиро д’Италија]] во [[Џиро д’Италија 1984|1984]].<ref>{{нмс|url=http://www.repubblica.it/rubriche/la-storia/2011/06/14/news/moser_dinastia-17671677/|title=Moser, dinastia senza tramonto "Ora tocca a figli e nipoti"|last=Крозети|first=Маурицио|date=14 јуни 2011 |website=repubblica.it|language=италијански|trans-title=Moser, the dynasty that never sets: "Now it's up to the children and grandchildren"|accessdate=10 мај 2016}}</ref> Неговиот татко Диего, браќата Леонардо и Матео и неговиот братучед Игнацио исто така настапувале професионално. Бил именуван во почетниот состав за [[Вуелта а Еспања 2015]].<ref name="Vuelta">{{нмс|url=http://www.cyclingfever.com/editie.html?detp=view&_ap=startlijst&editie_idd=MjYwNzQ=|title=Vuelta a España 2015|accessdate=21 август 2015|work=Cycling Fever}}</ref>
: 3. [[ГП Мигел Индураин]]
: 3. [[Податотека:Bronze medal blank.svg|15п]] Европско хронометарско првенство
;2018
: 1. Трофео Лаигвелја
{{Palmares end}}
 
=== Распоред на резултатите на големите трки ===
 
{| class="wikitable plainrowheaders"
{| cellpadding="3" cellspacing="0" border="1" style="font-size: 95%; border: #aaa solid 1px; border-collapse: collapse;"
|- style="background:#eee;"
!Голема трка
!2013
!2014
!2015
!2016
!2017
|-
! scope="col" | [[Голема трка (велосипедизам)|Голема трка]]
| style="text-align:left; background:#efefef;"|[[Податотека:Jersey pink.svg|20п|link=Генерален пласман на Џиро д’Италија]] '''[[Giro d'Italia|Џиро]]'''
! scope="col" | 2013
! scope="col" | 2014
! scope="col" | 2015
! scope="col" | 2016
|- style="backgroundtext-align:#eeecenter;"
|! stylescope="text-align:left; background:#efefef;row" | [[Податотека:Jersey pink.svg|20п|link=Генерален пласман на Џиро д’Италија]] '''[[Giro d'Italia|Џиро]]'''
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|[[Џиро д’Италија 2014|120]]
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|[[Џиро д’Италија 2016|41]]
| style="text-align:center;"|—
|-
|! stylescope="text-align:left; background:#efefef;row" | [[Податотека:Jersey yellow.svg|20п|link=Генерален пласман на Тур де Франс]] '''[[Тур де Франс|Тур]]'''
| style="text-align:center;"|[[Тур де Франс 2013|94]]
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
|-
|! stylescope="text-align:left; background:#efefef;row" | [[Податотека:Jersey red.svg|20п|link=Генерален пласман на Вуелта а Еспања]] '''[[Вуелта а Еспања|Вуелта]]'''
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|[[Вуелта а Еспања 2015|72]]
| style="text-align:center;"|[[Вуелта а Еспања 2016|72]]
| style="text-align:center;"|—
|}
 
* {{CQ ranking}}
* {{ProCyclingStats}}
 
{{Возачи во Астана}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Мозер, Морено}}

Прегледник